Fot. Facebook.com/pisorgpl

Począwszy od 1 stycznia 2022 roku weszła w życie wielka reforma podatkowa PiSu pod nazwą „Polski Ład”. Okazało się jednak, że jest to raczej „Polski nie-Ład”. Szumnie reklamowany, jako program korzystny dla 18 mln Polaków (a niekorzystny dla pozostałych) pozbawił części wypłaty nawet nauczycieli i służby mundurowe, które w zamyśle miały na nim skorzystać.

Bańka pękła, a – jak mogliśmy się w ostatnich dniach przekonać – w jej wnętrzu było niezłe szambo. Na „obniżce podatków” stracili niemal wszyscy, którzy mieli być jej beneficjentami. Wiadomym już od dawna było to, że na reformie straci klasa średnia – przedsiębiorcy i dobrze zarabiający. Ku zaskoczeniu, co więcej samego rządu, stracili nawet emeryci i renciści. Plan można oceniać, jako dobry lub nie, ale wykonanie – jak zwykle – wypadło blado.

Jak się okazuje, na „Polskim Ładzie” stracił nawet sam prezes – jak informuje „Fakt”. Mowa oczywiście o prezesie PiS i wicepremierze polskiego rządu – Jarosławie Kaczyńskim. Jako wicepremier, Kaczyński otrzymuje pensję w wysokości 18 000 zł brutto. Ponadto należy mu się emerytura z ZUS w wysokości 7045 brutto. Oprócz tego, posłowi przysługuje także dieta parlamentarna – ok. 4000 brutto. Do tej pory, na konto Prezesa wpływało ok. 30 000 zł (przed opodatkowaniem i oskładkowaniem). W „Polskim Ładzie” ma się to jednak zmienić.

„Biorąc pod uwagę dochody osoby jednocześnie pobierającej emeryturę i pracującej należy zauważyć, że kwota wolna skonsumowana zostanie w wypłacie emerytury. Oznacza to, że wynagrodzenie będzie pomniejszone o zaliczkę na podatek dochodowy bez kwoty zmniejszającej podatek. Z obu tytułów pracujący emeryt będzie musiał zapłacić pełną 9 proc. składkę zdrowotną, która nie będzie podlegała odliczeniu od podatku” – wyjaśnia dr Antoni Kolek z Instytutu Emerytalnego.

Ile Kaczyński straci na „Polskim Ładzie”

Z wyliczeń eksperta „Faktu” wynika, że pensja Jarosława Kaczyńskiego zmniejszy się od nowego roku o ok. 1000 zł. Natomiast emerytura uszczupli się o 208 zł. Oznacza to, że prezes PiS będzie otrzymywał miesięcznie o ponad 1200 zł mniej. W skali roku, portfel wicepremiera odchudzi się o 14 500 zł.

Nadal jednak na konto Jarosława Kaczyńskiego miesięcznie będzie wpływała niezła sumka, którą Prezes zawdzięcza, m.in. zeszłorocznej podwyżce poselskich i rządowych uposażeń, na które zgodziła się większość Sejmu.

Podziel się:

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę