Polska ze względu na wzrost zachorowań na koronawirusa została wpisana przez Ukrainę na tzw. czerwoną listę. Oznacza to, że osoby, które z naszego kraju jadą do tego państwa, poddawane będą obowiązkowym testom na COVID-19 oraz kierowane na przymusową dwutygodniową samoizolację.

Do tej pory na czerwonej liście oprócz Polski znalazły się między innymi Chiny, Niemcy, Czechy, Litwa, Francja i Rosja.  Zestawienie jest aktualizowane co tydzień.

Osoby, które przekroczą granicę z Ukrainą z terytorium Polski, trafią na kwarantannę, chyba że przedstawią zaświadczenie potwierdzające negatywny wynik badania na obecność koronawirusa. Musi on jednak pochodzić sprzed maksymalnie 48 godzin. Na samoizolację trafią również osoby, które na 14 dni przed znalezieniem się na terytorium Ukrainy przebywały w Polsce.

Z komunikatu władz w Kijowie wynika, że kwarantanną nie będą objęte między innymi dzieci poniżej 12 lat, osoby, które przejeżdżają przez Ukrainę tranzytem przez nie dłużej niż 48 godzin, kierowcy i członkowie załóg ciężarówek. Samoizolacji unikną także załogi samolotów i statków morskich i rzecznych, członkowie załóg pociągów i lokomotyw, kierowcy autobusów realizujących regularne połączenia czy również instruktorzy NATO i pracownicy misji dyplomatycznych i konsulatów.

W sobotę na Ukrainie zanotowano 1172 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Tym samym liczba chorych przekroczyła 71 tysięcy osób.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę

Autor tekstu: Zuzanna Stańczyk

Redaktorka strony ShareInfo.pl | Kategorie tekstów: Polityka, Wiadomości, Zdrowie, Świat