Jego zapach paraliżuje nornice. Włóż do nor, a ewakuują się z ogrodu

nornica
fot. screen Youtube / Mac Paverick

Nornica tak samo, jak kret, karczownik czy kuna potrafi staranować ogród. Jak wygonić gryzonia z działki? Najlepiej szybko. Z tym domowym patentem ocalisz swoje rośliny ozdobne, niedawno zasiane warzywa i inne uprawy. Metoda nie polega na konstruowaniu specjalnych pułapek. Istnieje łatwiejszy sposób na nornice. Wystarczy postraszyć je kuchennym produktem, którego nie znoszą.

REKLAMA

Postrach na nornice. Czosnek to ich największy wróg

Nornice nie znoszą zapachu czosnku. Nawet ozdobny, rosnący nieopodal ich tymczasowego lokum czy zwykły w ząbkach wsunięty do nory, działa na nie wyjątkowo drażliwie. Moc czosnku możesz wykorzystać na dwa sposoby: albo obsadzisz nim konkretny teren w ogrodzie, albo wetkniesz warzywo w dziury.

Wcześniej musisz ząbki rozgnieść (wystarczy kilka sztuk). Zaczekaj 10 minut, aby z jarzynki wydzieliło się jak najwięcej allicyny (substancji, dzięki której ma ona charakterystyczną woń i moc zabijania drobnoustrojów).

REKLAMA

Drugi patent jest polecany osobom dysponującym większą ilością wolnego czasu. Polega na przyrządzeniu oprysku z czosnku. Zmiażdż czosnek i zmieszaj z 1 litrem ciepłej wody. Poczekaj 15 minut, aby cenne substancje przeszły do płynu. Preparat odstaw do wystygnięcia, odsącz i przelej do konewki ze smukłą rurką, a następnie wlewaj do wszystkich nor. Dobry efekt osiągniesz, stosując nawet niewielką ilość czosnkowego specyfiku. Ma on tak przenikliwy aromat, że gryzonie już po pierwszej „kuracji” wyniosą się daleko od twojej posesji.

Czosnek to nie jedyny pogromca nornic. Oto inne alternatywy z kuchni

Poszukaj w kuchni cynamonu. Rozrzuć go na trawniku lub w konkretnym miejscu w ogródku. Jego działanie wzmocni pieprz kajeński, więc spróbuj zadziałać z większą siłą. Cynamon i pieprz kajeński możesz zamienić na miętę.

Udostępnij: