– Myślę, że na jesieni przypadków zakażenia koronawirusem może być nawet kilka tysięcy dziennie – powiedział w piątek w radiu RMF FM Marek Posobkiewicz.

Według Głównego Inspektora Sanitarnego MSWiA „nie będzie to niczym nadzwyczajnym”. – Koronawirus – podobnie jak inne infekcje dróg oddechowych – charakteryzuje się sezonowością – stwierdził.

Posobkiewicz uważa, że pandemia skończy się dopiero wtedy, kiedy „będzie kilkadziesiąt procent społeczeństwa po kontakcie z wirusem”. – Nie będziemy mieli wtedy wektorów, czyli tych osób, które jeszcze nie chorowały bądź nie były zakażone, które zakażają się i dalej tego wirusa „sprzedają” kolejnym osobom – oświadczył.

Główny Inspektor Sanitarny MSWiA skrytykował też czwartkową decyzję ministra zdrowia Adama Niedzielskiego o skróceniu okresu kwarantanny do 10 dni i odstąpieniu od wykonywania testów na obecność COVID-19 po jej zakończeniu.

– Osobiście tej izolacji nie skracałbym do 10 dni bez wykonywania testu z tego względu, że ten wirus tak średnio utrzymuje się około trzech tygodni i chcąc nie robić testu, to ten okres izolacji, minimum trzytygodniowy, bym zachował – podkreślił Posobkiewicz.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę

Autor tekstu: Zuzanna Stańczyk

Redaktorka strony ShareInfo.pl | Kategorie tekstów: Polityka, Wiadomości, Zdrowie, Świat