floksy
fot. Pixabay

Floksy to urokliwe rośliny, które często stanowią dekorację na tarasach, w ogrodach, czy dookoła oczek wodnych. Podpowiadamy, co zrobić, by floksy wspaniale kwitły.

Floksy – krótka charakterystyka

Floksy to należą do grupy bylin i mogą urosnąć nawet do 40 cm. Kwitną od czerwca do października. Do przyzwoitego rozwoju potrzebują słonecznego stanowiska, osłoniętego przed wiatrem. Preferują ziemię żyzną i przepuszczalną, ale niezbyt podmokłą, bo wtedy mogą zacząć zgnić.

Właściwe sadzenie floksów również ma duże znaczenie. Co wtedy zyskasz? Rośliny będą mrugać w Twoim ogródku różnymi kolorami – różowym, białym czy fioletowym, a przy tym ciekawie się prezentować. Floksy trzeba też systematycznie przycinać. Jak wykonać to umiejętnie?

Floksy trzeba przycinać w odpowiednim momencie

Zabieg warto wykonać zwłaszcza jesienią. Trzeba to robić, bo kwiaty są narażone na choroby grzybowe, o które po sezonie letnim jest bardzo łatwo. Jeżeli wykonasz cięcie właśnie o tej porze roku, to masz gwarancję, że wyeliminujesz wszelkie zarodniki grzybów, które siedzą na kwiatach. Jesienne skracanie sprawi, że floksy będą silniejsze w następnym sezonie.

Jak prawidłowo wykonać ten zabieg?

Poczekaj, aż rośliny przestaną kwitnąć. Jeżeli ich fragmenty znajdujące się nad ziemią zaczną obumierać, to wtedy je przytnij.

Jak przycinać floksy?

Umiejętny sposób przycięcia floksów także warunkuje ich prawidłowy wzrost. Skróć je nisko przy glebie, ale pozostaw niewielki odcinek (dosłownie kilka cm) zesztywniałych pędów nad ziemią.

Gdy przytniesz kwiaty, nie musisz osłaniać roślin na zimę. Na miejscu starych kwiatów, wkrótce wyrosną nowe pędy. Trzeba uzbroić się w cierpliwość, bo roślinę w całej okazałości będzie można podziwiać dopiero w lipcu.

Czytaj też: Oleandry będą kwitły aż do późnej jesieni. Rozsyp pod nimi ten kuchenny odpad


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę