,,Jest nadzieja!”. Znany wirusolog o rozwoju pandemii w Polsce

Znany wirusolog prof. Włodzimierz Gut w rozmowie z PAP powiedział, że ,,jest nadzieja, iż w najbliższych tygodniach będzie znacznie mniej zakażeń”. Zaznaczył jednak, że wszystko zależy od społeczeństwa.

   

W ciągu ostatniej doby w Polsce wykonano nieco ponad 99 tysięcy testów na obecność koronawirusa. Potwierdzono 21 283 kolejne zakażenia, natomiast 803 pacjentów zmarło.

Prof. Gut uważa, że pojawiła się nadzieja na mniejszą liczbę zakażeń. – Nadzieja na zmniejszanie się liczby nowych przypadków zakażenia jest. Widać po liczbie zleceń z POZ, że mniej ludzi przychodzi do lekarza z infekcjami. To spowoduje, że będzie w kolejnych dniach mniej nowych przypadków. Pytanie jest tylko o to, czy tych infekcji jest rzeczywiście mniej, czy ludzie udają, że są zdrowi. Oby był to pierwszy wariant. Ograniczenie fali epidemicznej jest głównie związane z zachowaniami ludzi. Oby te były racjonalne – powiedział.

   

Jak przyznał wirusolog, najbardziej martwiąca jest obecnie liczba zgonów na COVID-19. – To mix kilku elementów. Po pierwsze, pewnie nie mieliśmy doszacowanej liczby zakażeń w szczycie fali. Po drugie, wiele osób za późno zgłasza się do lekarzy. Po trzecie, wielu lekarzy nadal leczy przez telefon, boi się chorych na COVID-19. Mogę tylko zaapelować jednym i drugim, aby nie unikali siebie wzajemnie. Opieka lekarska nad tymi chorymi musi być lepsza, musi być wzmocniona, a te osoby muszą szybciej uzyskiwać pomoc – mówił.

     

Nie przegap najciekawszych artykułów!

→ Obserwuj ShareInfo.pl w Google News