Prokurator Tomasz Tadla poinformował w środę, że jest już gotowy wniosek do sądu o tymczasowe aresztowanie byłego szefa Komisji Nadzoru Finansowego Marka Ch. Podejrzany o złożenie korupcyjnej propozycji właścicielowi Getin Noble Banku Leszkowi Czarneckiemu spędzi w areszcie dwa miesiące.

„Prokurator po przeprowadzeniu czynności procesowych, w celu zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, z uwagi na obawę matactwa i grożącą podejrzanemu wysoką karę, skieruje do Sądu wniosek o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania”, napisała w komunikacie Prokuratura Krajowa w Katowicach, uzasadniając swoją decyzję w sprawie Marka Ch.

Były szef KNF został zatrzymany przez Centralne Biuro Antykorupcyjne we wtorek rano. Z Warszawy przewieziono go na przesłuchanie do Prokuratury Krajowej w Katowicach, gdzie zeznawał do godziny 22. Marek Ch. spędził noc w policyjnej izbie zatrzymań, po czym w środę rano przesłuchanie wznowiono. Prokurator Tadla wyjaśnił, że tak długi czas przesłuchania wynika z „ogromnej ilości dokumentów, dowodów, które w sprawie są zabezpieczone”.

Adwokat Marka Ch. poinformował, że jego klientowi postawiono zarzut z art 231 par. 2 Kodeksu Karnego, dotyczący „przekroczenia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści osobistej przez inną osobę”. Byłemu szefowi KNF grozi do 10 lat więzienia. Marek Ch. nie przyznaje się do winy.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę