World Jewish Restitution Organization (WJRO), czyli żydowska organizacja zajmująca się odszkodowaniami, jest zawiedziona trwającą w Polsce w ostatnich tygodniach debatą na temat restytucji mienia żydowskiego.

Przewodniczący Światowej Organizacji Restytucji Mienia Żydowskiego Gideon Taylor wypowiedział się na ten temat na oficjalnym profilu organizacji na Facebooku. Stwierdził, że nie chodzi wcale o mienie zagrabione przez Niemców. Zdaniem szefa WJRO zwrotowi powinna podlegać własność żydowska znacjonalizowana przez komunistyczne rządy PRL. Jak podkreślił, polska gospodarka nadal czerpie korzyści z takich zagrabionych majątków.

– Jesteśmy rozczarowani tonem wypowiedzi w Polsce dotyczących zwrotu mienia żydowskiego, które pojawiły się w ostatnich tygodniach – oświadczył Gideon Taylor. Zaznaczył, że liczy na dalsze wsparcie ze strony Izraela i USA w tej sprawie.

„Nieżydowscy i żydowscy właściciele nieruchomości czekali wiele lat, aż Polska zapewni im sprawiedliwość. Problem ten nie dotyczy niemieckich konfiskat nazistowskich podczas okupacji Polski. Chodzi o majątek, który następnie został upaństwowiony przez polskich komunistów, co nadal przynosi korzyści polskiej gospodarce”, czytamy w oświadczeniu Światowej Organizacji Restytucji Mienia Żydowskiego.

W dalszej części komunikatu stwierdzono, że „kwestie restytucji mienia są szczególnie ważne dla ocalałych z Holokaustu i ich rodzin, których własność została najpierw przejęta przez niemieckich nazistów, a następnie przez komunistyczną Polskę”.

 

 


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę