Koronawirus
Fot.ilustr. Wikimedia Commons/Mohammad Mohsenifar/CC-BY-4.0

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz w rozmowie z PAP powiedział, że rząd „uczestniczy w przetargach w sprawie wszystkich leków przeciw COVID-19, które Unia Europejska będzie kupować”. Dodał, że w połowie grudnia w Polsce będzie dostępny Molnupiravir.

Komitet ds. Leków dla Ludzi (CHMP) Europejskiej Agencji Leków (EMA) wydał w czwartek pozytywną opinię na temat lekó Ronapreve i Regkirona. Agencja zaleciła, aby oba preparaty zostały wprowadzone do obrotu na terenie całej Unii Europejskiej.

Zgodnie z wynikami prób klinicznych stosowanie obu tych leków we wczesnym stadium zakażenia SARS-CoV-2 może w zdecydowanym stopniu obniżyć ryzyko hospitalizacji i ciężkiego przebiegu choroby.

Komitet EMA zalecił zatwierdzenie użycia leku Ronapreve w przypadku dorosłych osób i dzieci powyżej 12. roku życia, o ile pacjent waży co najmniej 40 kg, o ile istnieje większe ryzyko ciężkiego przechowania COVID-19. Lek powinien być podawany chorym, którzy nie potrzebują terapii tlenowej.

– Na dzień dzisiejszy mamy zakontraktowany Molnupiravir. Rekomendacja EMA w sprawie Molnupiraviru ma być w przyszłym tygodniu, będzie on dostępny w Polsce prawdopodobnie w połowie grudnia. Poza tym, że uczestniczymy w przetargach unijnych, to rozmawiamy też oddzielnie z producentami – powiedział Andrusiewicz.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę