REKLAMA

Fot.ilustr.Pixabay.com/ChristopherPluta/Public Domain

Na przełomie marca i kwietnia 2022 roku zacznie najprawdopodobniej obowiązywać znowelizowane rozporządzenie ministra klimatu i środowiska dotyczące wymagań jakościowych dla paliw stałych.

REKLAMA

Zmiany te to jeden ze sposobów walki rządu Mateusza Morawieckiego ze smogiem w Polsce, który jest wytwarzany w wyniku spalania węgla złej jakości w domowych kotłowniach.

Dokument – ze względu na to, że zawiera przepisy techniczne – będzie jeszcze notyfikowany w Komisji Europejskiej, trudno jednak przypuszczać, by UE nie poparła zaostrzenia norm jakościowych paliw stałych sprzedawanych w naszym kraju konsumentom.

REKLAMA

Zgodnie z nowymi wytycznymi resortu klimatu i środowiska węgiel używany do palenia w piecach i ogrzewania budynków będzie musiał mieć m.in. mniejszy udział siarki czy popiołu.

Ministerstwo zdecydowało również o likwidacji nazw „ekogroszek” i „ekomiał”. Zdaniem resortu wprowadzają one w błąd, gdyż są przez użytkowników uznawane za produkty ekologiczne. Rząd Morawieckiego spełnia w ten sposób postulaty organizacji antysmogowych. W konsekwencji „ekogroszek” zamieni się w „groszek III”, zaś „:ekomiał” w „paliwo drobne”.

REKLAMA


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę


REKLAMA