Już wiem, jak zrobić miękkie i pyszne kopytka. Gotuję je metodą „pół na pół”

gotowanie kopytek
fot. screen Youtube / Жить легко!

Pewnie nieraz przyrządzałeś kopytka i zazwyczaj gotowałeś je w osolonej wrzącej wodzie. Tak przynajmniej robi większość osób w Polsce. Czas byś poznał specjalną metodę gotowania ziemniaczanych kluseczek. Jeśli z niej skorzystasz, wyjdą mięciutkie i pyszne, a po spróbowaniu będę wprost rozpływać się w ustach. Konieczne wypróbuj strategię gotowania „pół na pół”. Gwarantujemy, że nie będziesz chciał przyrządzać kopytek inaczej.

REKLAMA

Kopytka ziemniaczane to fantastyczny dodatek do gęstego sosu mięsnego. Można też kluseczki serwować solo, ale z dodatkami są po prostu smaczniejsze. Robi się je podobnie jak kluski śląskie. Zarówno pierwszy, jak i drugi specjał ma rzeszę wielbicieli. Jeśli nie wiesz, co jutro zrobić na obiad, mamy propozycję: miękkie i wyśmienite kopytka z poniższego przepisu gotowane według zasady pół na pół. Na czym ona polega?

Metoda „pół na pół” gotowania kopytek. O co w niej chodzi?

Najbardziej pożądane przez smakoszy są kluseczki miękkie, które rozpływają się ustach. Chcesz takie uzyskać? Zaprzyjaźnij się z zasadą “pół na pół”. Kopytka gotuje się we wrzącej wodzie z dodatkiem identycznej ilości mleka. Gdy zagotujesz lekko osolone płyny w jednym garnku, wrzucaj przygotowane kopytka i gotuj do momentu, aż znajdą się na powierzchni. Pamiętaj, aby na 1 litr wody przeznaczyć 1 litr mleka. Ziemniaczany klasyk będzie smaczniejszy i poprawi się jego konsystencja. Oto lista niezbędnych składników. Jeśli masz je wszystkie, możesz śmiało zabrać się za przyrządzanie obiadu.

Przepis na kopytka gotowane w wodzie z mlekiem

Składniki:
» 1 jajko
» 1,5 kg ziemniaków ze sporą zawartością skrobi
» 250 g mąki pszennej
» mleko
» woda
» sól

REKLAMA

Opis przygotowania:
Na początku obieramy i myjemy ziemniaki, a potem je gotujemy. Miękkie warzywa odcedzamy i przepuszczamy przez praskę wprost do naczynia. Dodajemy mąkę przesianą przez sitko, jajko oraz odrobinę soli. Zaczynamy rękoma mieszać składniki na gładką masę bez grudek. Dzielimy ją na porcje, a potem tworzymy z nich wałki (grubość ok. 3 cm) i kroimy je na mniejsze kawałki.

W sporym garnku zagotowujemy wodę i mleko w proporcji 1:1. Dodajemy też niewielką ilość soli. Gdy płyn zacznie bulgotać, ostrożnie wrzucamy do niego kluseczki i gotujemy do czasu, aż wypłyną. Wyławiamy je łyżką cedzakową wprost na półmisek i podajemy np. z sosem. Smacznego.

Sprawdź też przepis na pyzy klasztorne i rolowane pierogi.

Podziel się: