Jarosław Kaczyński w rozmowie z Polską Agencją Prasową skomentował wynik negocjacji premiera Mateusza Morawieckiego z państwami UE w kwestii neutralności klimatycznej. Polska jako jedyny kraj członkowski nie będzie realizować tego celu do 2050 roku.

– Wysoko oceniam to, czego dokonał premier Mateusz Morawiecki na szczycie Unii Europejskiej, wyłączając Polskę z zasady stosowania polityki neutralności klimatycznej do 2050 roku – powiedział Kaczyński i ocenił: – To duży sukces, bo uniknęliśmy ogromnego niebezpieczeństwa.

Premier Morawiecki zablokował jednomyślne zobowiązanie wszystkich krajów UE do neutralności klimatycznej w 2050 roku Szef rządu liczy na to, że pomoże to Polsce uzyskać więcej funduszy z UE, w praktyce może być jednak odwrotnie i możemy na tym stracić miliardy euro, co jednoznacznie dał do zrozumienia prezydent Francji.

– Jeśli Polska nie potwierdzi zobowiązania dla celu neutralności klimatycznej do 2050 roku, będzie poza europejskim mechanizmem finansowej solidarności – oświadczył podczas piątkowej konferencji prasowej w Brukseli Emmanuel Macron.

Neutralność klimatyczna to radykalne zredukowanie emisji oraz zrównoważenie ich reszty np. sadzeniem lasów czy też wychwytywaniem CO2 w kominach fabrycznych i magazynowaniem. Jeśli Polska odmawia wdrażania celu do 2050 roku, to teoretycznie – zgodnie z decyzją szczytu – pozostałe kraje Unii powinny wziąć na siebie większy ciężar w walce o klimat, by zrekompensować brak współpracy ze strony Polski i doprowadzić do neutralności Unii jako całości.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę