Kanapy rozkładane do małych mieszkań – jakie modele się sprawdzą?

sofa rozkladana

Nieduży metraż to zmora, z którą zmaga się wielu z nas. Ciebie również dotyczy ten problem? Zamiast się zamartwiać i załamywać ręce, lepiej poszukać sposobów, które pozwolą choć trochę złagodzić skutki niedoboru przestrzeni. Kanapy rozkładane to z pewnością jedno z tych rozwiązań, po które warto sięgnąć przy urządzaniu małego salonu lub pokoju dziennego. Jakie modele sprawdzą się najlepiej i na co szczególnie warto zwrócić uwagę przy ich zakupie? Oto kilka przydatnych wskazówek.

Sofa rozkładana z funkcją spania – dobry wybór nie tylko do salonu dziennego pełniącego rolę sypialni

Kanapy rozkładane nie bez powodu tak chętnie wykorzystywane są w tych mieszkaniach, w których nie istnieje możliwość urządzenia pokoju gościnnego w oddzielnym pomieszczeniu, jak i w sytuacjach, gdy salon pełni również rolę sypialni. Warto jednak mieć na uwadze, że nie każda sofa rozkładana jest z automatu sofą z funkcją spania. Na rynku coraz częściej dostępne są modele z możliwością regulowania kąta nachylenia oparcia i/lub unoszonymi podnóżkami (np. sofy typu recliner) – te kanapy rozkładane świetnie sprawdzą się w trakcie relaksu z książką lub maratonu z ulubionym serialem, pomimo swej częściowo rozkładanej konstrukcji z pewnością jednak nie posiadają funkcji spania.

Kanapy rozkładane z pojemnikiem na pościel – powierzchni do przechowywania nigdy za wiele

Jeśli zależy ci na tym, aby wybrana przez ciebie sofa oferowała możliwie najwięcej funkcji, wybierz model nie tylko z funkcją spania, ale i dodatkowo wyposażony w pojemnik na pościel. Nawet jeśli nie będziesz w nim przechowywał pościeli, na pewno przyda się jako schowek na co innego. Bagatelizowanie kwestii związanych z przechowywaniem to jeden z najczęstszych błędów, które zdarza nam się popełniać w trakcie urządzania mieszkania – okazuje się to później dość problematyczne, zwłaszcza w mieszkaniach o niedużym metrażu. Warto mieć to na uwadze na etapie planowania wystroju i wyposażenia, sięgając po meble łączące w sobie aż kilka różnych funkcji i możliwości wykorzystania – to zawsze spora oszczędność przestrzeni.

Sofa rozkładana z podłokietnikami czy bez?

Kolejna istotna kwestia, którą warto przemyśleć przed zakupem, to podłokietniki – czy lepsza będzie sofa do małego salonu z podłokietnikami czy bez? Jeżeli zależy ci na tym, aby optycznie dodać wnętrzu lekkości, kanapy rozkładane z masywnymi podłokietnikami lepiej byłoby sobie darować – lepiej wybierać sofy z podłokietnikami o mniejszej szerokości lub modele całkiem ich pozbawione. Zakup sofy bez podłokietników ma jednak również pewne minusy – jeżeli jest to sofa rozkładana, kupowana z myślą o salonie pełniącym również rolę sypialni, poduszki w trakcie spania mogą się zsuwać z łóżka. Dodatkowo, rezygnując z podłokietników, tracisz również namiastkę wezgłowia, o którą możesz oprzeć głowę w trakcie czytania przed snem.

Sofa na nóżkach – dla tych, którzy chcą dodać wnętrzu lekkości

Kanapy rozkładane na nóżkach to kolejne rozwiązanie, które świetnie sprawdzi się w niedużym salonie. Ich atutem jest przede wszystkim to, że są skutecznym sposobem na optyczne dodaniu wnętrzu lekkości. Nie tylko zresztą sofy – wszystkie inne meble na nóżkach również. Aranżacja małego mieszkania nie jest łatwa – jeśli wnętrza będą zagracone zbyt dużą ilością mebli i wyposażenia, mogą sprawiać wrażenie jeszcze mniejszych niż w rzeczywistości są. Jeśli natomiast mebli będzie zbyt mało, szybko okaże się, że miejsca do przechowywania jest stanowczo niewystarczająco. Meble na nóżkach to całkiem dobry kompromis – są znacznie lżejsze w odbiorze wizualnym, dzięki czemu pomieszczenie nie sprawia wrażenia przeładowanego.

Sofa dwuosobowa czy większy model dla 3 osób?

Gdy metraż nie rozpieszcza, każdy centymetr potrafi być na wagę złota. Warto wtedy trzymać się zasady, aby w pomieszczeniu znalazło się wyłącznie takie wyposażenie, które jest niezbędne z praktyczno-użytkowego punktu widzenia. Jeśli sofa kupowana jest z myślą o mieszkaniu singla, nie ma zatem sensu, aby była to sofa trzyosobowa – tylko niepotrzebnie zajmie przestrzeń, której i tak nie ma zbyt wiele do dyspozycji. Natomiast w przypadku mieszkania rodzinnego, sofa dwuosobowa może z kolei okazać się niewystarczająca – wtedy warto pokusić się o model nieco większy lub narożnik W sklepie internetowym sfmeble.pl dostępne są zarówno dwuosobowe sofy, jak i kanapy rozkładane dla 3 osób. 

Kanapa czy narożnik rozkładany – co sprawdzi się lepiej w małym mieszkaniu?

Pozornie może wydawać się, że sofa to znacznie lepszy wybór do małych wnętrz niż narożnik. To jednak nie do końca prawda – owszem, narożnik zajmie nieco więcej miejsca w pokoju, równocześnie jednak oferując znacznie więcej powierzchni do siedzenia. Wbrew pozorom jest to zatem rozwiązanie pozwalające zaoszczędzić nieco przestrzeni, zwłaszcza jeśli narożnik zostanie ustawiony w jednym z kątów pomieszczenia. Z narożnikiem warto jednak uważać w sytuacji, gdy salon lub pokój dzienny jest nie tylko niewielki, ale i wąski – w takich wnętrzach znacznie lepiej sprawdza się sofa dostawiona tylną częścią oparcia do jednej ze ścian. Sofa to również znacznie lepszy wybór do wnętrz o nietypowym, asymetrycznym kształcie, coraz częściej spotykanych w budownictwie nowej generacji – jeśli w pomieszczeniu brakuje kątów prostych pomiędzy ścianami, narożnik będzie się wiązał z utratą dodatkowej powierzchni.

Udostępnij: