Senator PiS Stanisław Karczewski z oburzeniem zareagował na środową uchwałę Senatu dotyczącą budżetu Unii Europejskiej. Izba wyższa parlamentu stosunkiem głosów 49:48 zaapelowała do rządu Mateusza Morawieckiego, by nie blokował jego przyjęcia.

Polska i Węgry chcą zawetować propozycje finansowe UE ze względu na powiązanie wypłat środków z kwestią przestrzegania praworządności przez kraje członkowskie UE.

Tymczasem Senat w uchwale wezwał rząd PiS „do poszanowania interesu narodowego i wycofania się ze sprzecznej z polską racją stanu groźby wetowania budżetu Unii Europejskiej”.

Treść uchwały nie spodobała się Karczewskiemu, Marszałek Senatu poprzedniej kadencji określił stanowisko izby, w której większość ma opozycja, jako „antypolską” i „skandaliczną”.

„Skandaliczna, antypolska, deprecjonująca rząd uchwała przyjęta w Senacie głosami KO, Lewicy i PSL”, napisał Karczewski na Twitterze. Jak dodał, „Senat nie pełni funkcji kontrolnej nad Radą Ministrów, a wielogodzinna dyskusja nad taką uchwałą to awanturnicze bicie piany”.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę