REKLAMA

Szef szwedzkiej partii politycznej chce, żeby 13-latkowie mogli być skazywani na dożywocie
fot. Pixabay

Polityk domaga się wprowadzenia możliwości orzekania o wyrokach dożywotniego pozbawienia wolności dla 13-latków! Lider partii Szwedzkich Demokratów Jimmie Akesson uważa, że przestępcy nawet w tak młodym wieku powinni być surowo karani za swoje przewinienia. Argumentował, że „jeśli są wystarczająco dorośli, by popełnić poważne przestępstwo, to są wystarczająco dorośli, aby ponieść konsekwencje”.

REKLAMA

O sprawie donosi portal skandynawiainfo.pl. Jimmie Akesson – szef prawicowej formacji Szwedzkich Demokratów – uważa, że prawo powinno dopuszczać możliwość skazania osoby w wieku od 13 r. ż. na karę dożywocia, jeśli ta popełni poważne przestępstwo, np. dopuści się morderstwa. O ile postulat polityka budzi wiele kontrowersji, jest odpowiedzią na rosnący w Szwecji problem, jakim jest wzrost przestępczości wśród młodzieży. Akesson nie ma wątpliwości, co do słuszności swojego pomysłu, co argumentował słowami:

„Jeśli jesteś wystarczająco dorosły, by popełnić poważne przestępstwo z użyciem przemocy, to jesteś również wystarczająco dorosły, by ponieść konsekwencje popełnionego przestępstwa. I nie sądzę, by wiek sam w sobie był aż tak istotny”

Szef Szwedzkich Demokratów chce, żeby 13-latkowie odpowiadali karnie jak dorośli. Mogliby trafiać do więzień na dożywocie

Jak donosi szwedzki dziennik „Degens Nyheter” – obecny wiek odpowiedzialności karnej wynosi w Szwecji 15 lat. Jeżeli propozycja Akessona zyskałaby odzwierciedlenie w prawie, wiek ten zostałby obniżony do 13 lat. Zdaniem szefa SD nie ma znaczenia, że mózg małoletniego w takim wieku jest jeszcze niedostatecznie rozwinięty, co powoduje, że młodym ludziom brak pewnych konsekwencji w myśleniu – czytamy w „Degens Nyheter”.

REKLAMA

W kwestii przestępczości w Szwecji dzieje się znacznie więcej. Jak donosi dziennik – poprzednia propozycja Akessona obejmowała aresztowanie ludzie bez podejrzenia o popełnienie przestępstwa. Miałoby to stanowić środek zapobiegawczy, chroniący społeczeństwo przed groźnymi przestępcami. Taka propozycja została już złożona w tamtejszym parlamencie. Szwedzcy Demokraci są również gotowi na przyspieszenie procesu wprowadzania zmian legislacyjnych, wymierzonych przeciwko szalejącym w tym kraju gangom imigranckim.

Inne wiadomości ze Szwecji: Szwecja. Zamach bombowy i trzy strzelaniny w ciągu 12 godzin

REKLAMA


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę


REKLAMA