Płonie średniowieczna katedra Notre Dame w stolicy Francji. Według informacji przekazanych przez rzecznika katedry przed 21.00 ogień objął już całe drewniane wnętrze, w tym unikalne w skali świata dzieła sztuki. Jak poinformował późnym wieczorem biskup Patrick Chauvet z płonącej katedry udało się ocalić m.in. Koronę Cierniową, jedną z najważniejszych relikwii chrześcijańskich. Dodał jednocześnie, że usunięcie dużych obrazów nie wydaje się możliwe. 

 Po godzinie 22.00 wiceminister spraw wewnętrznych Laurent Nunez poinformował, że nie jest pewne, czy uda się uratować katedrę. Jednak godzinę później ujawnił, że  jest już bardziej optymistyczny co do tego, czy uda się ocalić strukturę budynku. Dodał, że akcja gaszenia pożaru może potrwać jeszcze od trzech do pięciu godzin.

Od początku widok płonącej katedry był przerażający. Ogień i kłęby dymu widać było z daleka. Sąsiednie budynki zostały ewakuowane. Na miejscu pożaru obecny jest prezydent Francji Emmanuel Macron.

Jak informuje „Le Monde”, pożar najpierw pojawił się na strychu budowli, a następnie płomienie zajęły pozostałą część dachu. Ogień został prawdopodobnie zaprószony w czasie renowacji iglicy świątyni.

Mer Paryża Anna Hidalgo powiedziała, że jest to „straszny pożar” i zaapelowała do ludzi, by respektowali ograniczenia poruszania się, które ustanowiła straż pożarna w celu zapewnienia bezpieczeństwa.

Notre Dame jest jedną z najbardziej znanych katedr na świecie. Jej nazwa, czyli w tłumaczeniu „Nasza Pani”, odnosi się do Matki Boskiej.

Budowa katedry trwała ponad 180 lat. Wzniesiono ją na wyspie na Sekwanie, na śladach po dwóch kościołach powstałych jeszcze w IX wieku.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę