„Szubienica to najlepsza kara i nawet, jak minister Szyszko wytnie wszystkie drzewa w Polsce, to szubienic nie zabraknie”. Tak narodowcy tłumaczyli sens ustawienia szubienic podczas sobotniej pikiety pod hasłem „Stop współczesnej Targowicy”. Odbyła się ona na placu Sejmu Śląskiego pod pomnikiem Wojciecha Korfantego w Katowicach. Organizatorami demonstracji były: Ruch Narodowy Region Śląsko-Zagłębiowski, Młodzież Wszechpolska – Okręg Śląski, Górnośląskie Stronnictwo Narodowe i ONR Brygada Górnośląska (Narodowe Katowice).

Wydarzenie było zarejestrowane na 100 osób, ale ostatecznie wzięło w nim udział zaledwie 30. Narodowcy przynieśli na pikietę sześć szubienic, na których zawiesili zdjęcia eurodeputowanych Platformy Obywatelskiej: Barbary Kudryckiej, Róży Thun, Danuty Huebner, Danuty Jazłowieckiej, Julii Pitery i Michała Boniego. Wszyscy głosowali ostatnio w Parlamencie Europejskim za rezolucją dotyczącą praworządności w Polsce.

– Chodziło o wyrażenie sprzeciwu wobec pomówień przede wszystkim zachodnich demoliberałów i ich mediów przeciwko Polakom wyrażającym swoją dumę w trakcie Marszu Niepodległości, ale także sprzeciwiamy się tym europosłom z Platformy Obywatelskiej, którzy głosowali przeciwko Polsce w rezolucji w Parlamencie Europejskim – tłumaczył sens ustawienia szubienic Jacek Lanuszny, prezes Ruchu Narodowego na Śląsku.

Policja nie interweniowała, gdyż, jak stwierdził nadkomisarz Tomasz Gogolin z biura prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, nie było do tego podstaw.

Wydarzenia w Katowicach wywołały oburzenie polityków opozycji.

„Rządy PiS wspierają faszystów w Polsce. Policja ochraniała prowokację i nie interweniowała”, napisał na Twitterze Krzysztof Król, były doradca Bronisława Komorowskiego. I zaapelował do eurodeputowanych PO: „Różo, Michale pokażcie te szubienice w Brukseli i Strasburgu. Pokażcie, że w Polsce brunatna maź zaczyna zalewać policję, media, prokuraturę, sądy, urzędy. Jeszcze nie jest za późno, aby powstrzymać faszyzm”.

Szubienice w Katowicach wzbudziły takie emocje, że doszło na tym tle do scysji w niedzielnym programie Woronicza 17 w TVP Info. Rzecznik PO Jan Grabiec przyszedł do studia z tabletem i pokazywał w nim zdjęcia narodowców trzymających szubienice. Dopytywał wiceministra sprawiedliwości Michała Wójcika, czy jest przyzwolenie na takie podżeganie do nienawiści i jak zamierza wydarzenia pod pomnikiem Korfantego zareagować Zbigniew Ziobro, który jest również prokuratorem generalnym. Grabiec odpowiedzi się nie doczekał, a prowadzący Woronicza 17 zarzucił mu zakłócanie dyskusji.

„Dwa lata szczucia TVPiS i polityków PiS przeciwko Polakom myślącym inaczej niż Kaczyński przynoszą efekty: wyznawcy PiS są już gotowi do stawiania szubienic”, napisał na Twitterze po programie Jan Grabiec. Była to odpowiedź na jeden z wpisów z pogróżkami, że dziś wieszane są zdjęcia, a jutro będą wisieć politycy z Platformy Obywatelskiej.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę