Każdy ksiądz zapłaci podatek? Nieciekawe informacje dla Kościoła

Pixabay.com

Z sondy przeprowadzonej przez ,,Super Express” wynika, że Polacy domagają się unormowania finansów Kościoła katolickiego. Większość rodaków jest zdania, że księża powinni odprowadzać podatki.

REKLAMA

Z roku na rok rośnie Fundusz Kościelny, którego jedynym źródłem finansowania jest budżet państwa. W 2020 roku osiągnął on rekordowy wynik w III Rzeczpospolitej, wynosząc 181,8 mld zł, co względem roku poprzedniego było wzrostem o 11 mln.

Zdecydowana większość Polaków (91%) uważa, że Kościół w Polsce nie powinien być wspierany przez podatników. Tylko 7% respondentów wskazało, że Fundusz Kościelny powinien zostać utrzymany, a 2% nie miało zdania.

REKLAMA

Aż 89% badanych przyznało, że księża powinni pracować na umowę o pracę i płacić podatki w taki sposób, jak inni rodacy na etacie. 8% respondentów udzieliło odwrotnej odpowiedzi, a reszta była niezdecydowana.

Co więcej, Polacy chcieliby unormowania cennika za takie posługi, jak ślub czy chrzest. 89% biorących w sondzie udział osób stwierdziło, że w każdej parafii posługi te powinny kosztować tyle samo. 6% się sprzeciwiło.

REKLAMA

Podziel się: