Kiedy przejść na emeryturę, aby otrzymać dodatkowe 2000 zł?

REKLAMA

Osoby, które w najbliższych miesiącach planują przejść na emeryturę lub też dorabiają do swoich świadczeń powinny zapoznać się z ważną informacją! Jeśli chcą dostać trzynastą i czternastą wypłatę od państwa, muszą bardzo pilnować terminów. Jeśli je przegapią mogą stracić 2000 zł!

Aby otrzymać trzynastą lub czternastą emeryturę, nie trzeba składać w ZUS żadnych wniosków, bo ZUS przyzna je automatycznie. Ale nie wszystkim! O czym trzeba wiedzieć? Samo osiągnięcie wieku emerytalnego nie wystarczy. Trzeba spełnić jeszcze jeden warunek: mieć prawo do wypłaty emerytury lub renty.

REKLAMA

Warto pamiętać, że trzynastą emeryturę seniorzy otrzymują jeśli mają prawo do wypłaty tego świadczenia na dzień 31 marca 2021 r. Jeśli przegapi się tę datę, trzynastki nie będzie. Wypłata planowana jest na kwiecień.

Jak informuje redakcja Faktu drugim ważnym terminem jest 31 października 2021 r. Dotyczy on seniorów, którzy liczą na czternastki. Wypłatę dostaną ci, którzy właśnie na koniec października uzyskają prawo do wypłaty renty lub emerytury. Wypłata planowana jest w listopadzie przyszłego roku.

REKLAMA

Ile wynosi trzynastka i czternastka? Zarówno trzynastka, jak i czternastka wypłacona będzie w wysokości minimalnej emerytury, czyli ok. 1018 zł na rękę, jednak „13” nie będzie uzależniona od dochodu, a „14” tak. Dla przykładu – senior ze świadczeniem do 2450 zł dostanie czternastkę w pełnej wysokości. Im wyższa będzie renta lub emerytura, tym niższa będzie dodatkowa wypłata.

Podziel się: