Kiedy siać pomidory na rozsadę? Trik ogrodnika na soczyste i obfite plony

Kiedy siać pomidory na rozsadę
fot. Pixabay

Kiedy siać pomidory na rozsadę? Poznaj trik ogrodnika, dzięki któremu twoje plony będą obfite, słodkie i soczyste w smaku.

REKLAMA

Pomidory to jeden z najbardziej uwielbianych owoców przez większość ludzi na świecie. Są słodkie, pasują do kanapek, surówek, sałatek. Stanowią też bazę zup pomidorowych, sosów np. do pizzy. Dlatego warto zasiać swoje własne, aby smakowały jeszcze lepiej i miały jak największą zawartość składników odżywczych, takich jak: witaminy – A, C i K, B6, a także kwas foliowy i tiaminy. Swojskie pomidory to najlepsze źródło potasu, manganu, magnezu, fosforu i miedzi. Kiedy jest najlepszy czas i od czego zacząć sianie pomidorów?

Kiedy siać pomidory na rozsadę? Patent od ogrodnika, który przyda się każdemu

Kiedy siać pomidory na rozsadę
fot. Pixabay

Termin wysiewu pomidorów jest niezwykle istotny – można nawet powiedzieć, że najważniejszy w całym procesie. Jest on zależny od klimatu, w jakim się znajdujemy. Pomidory są roślinami ciepłolubnymi i każda temperatura poniżej zera je zabije, dlatego ważne jest, by obserwować pogodę. Właśnie tak ogrodnicy osiągają pyszne plony. W naszym klimacie zazwyczaj pojawia się tzw. „zimna Zośka” – najczęściej w maju. Warto więc zacząć siać pomidory w małych, oddzielnych doniczkach, w warunkach domowych od połowy/końca marca do pierwszej dekady kwietnia – wtedy sadzonki lepiej się przyjmą. Pamiętaj, by sadzonki trzymać w miejscu, gdzie dociera najwięcej słońca, np. na parapecie (od wschodu). Temperatura najlepsza dla sadzonek pomidorów to 20-25 stopni Celsjusza.

REKLAMA

Podsumowując, najlepszym terminem na wysiew sadzonek pomidorów będzie pod koniec marca. Wtedy dzień jest dłuższy, a nasłonecznienie odgrywa najważniejszą rolę.

Podziel się: