wojna ukraina
fot. Twitter

Inwazja Rosji na Ukrainę trwa już trzeci tydzień. Nikt nie spodziewał się, że Ukraińcy wytrzymają tak długo – nawet sami Rosjanie, którzy musieli zmierzyć się z bolesną rzeczywistością kondycji ich sił zbrojnych. Tymczasem doradca prezydenta Ukrainy Wolodymyra Zełeńskiego zdradził, kiedy jego zdaniem zakończy się ten konflikt. Podał miesiąc, ale nie wyklucza, że wojna jednak zakończy się wcześniej.

„Wojna zakończy się nie później niż w maju” – przewiduje doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz w wywiadzie dla rosyjskiego opozycyjnego dziennikarza i prawnika Marka Fejgina w serwisie YouTube. Wywiad opisał portal RMF24.

Dziennikarz zapytał Arestowycza wprost o to, kiedy zakończy się wojna pomiędzy Ukrainą a Rosją. „Myślę, że nie później niż w maju, na początku maja powinniśmy osiągnąć porozumienie pokojowe. Możliwe, że będzie to dużo szybciej, podałem najpóźniejszy termin”.

Arestowycz mówił w trakcie wywiadu o różnych scenariuszach. Doradza prezydenta Ukrainy jest zdania, że jeśli Ukraińcy utrzymają obecne zaangażowanie w niszczenie wojsk Federacji Rosyjskiej, to porozumienie uda się wypracować do końca kwietnia. „Chyba, że Rosjanie oszaleją…”

„Ale jak ich przemielimy w połowie kwietnia, to do końca kwietnia będzie porozumienie. A jeśli całkiem oszaleją, to zaangażują żołnierzy służby zasadniczej, którzy będą powoływani do końca kwietnia. Mogą ich spróbować, słabo wyszkolonych, rzucić na front do końca kwietnia, początku maja” – oznajmił Arestowycz. „Jesteśmy na rozdrożu. Albo porozumiemy się podczas obecnych rozmów, albo Rosjanie podejmą drugą próbę.”

Zełeński do rosyjskich żołnierzy: Jeśli się poddacie to potraktujemy was jak ludzi

Zeszłej nocy do żołnierzy Federacji Rosyjskiej zwrócił się nie Władimir Putin, ale prezydent Ukrainy – Wołodymyr Zełeński. Wezwał wojskowych państwa-okupanta do złożenia broni i poddania się. Obiecał, że w niewoli zostaną potraktowani, „jak ludzie” – wytykając przy tym, że to i tak mimo tego, iż ukraińscy żołnierze w niewoli nie mogą liczyć na takie traktowanie.

„Chcę zwrócić się do rosyjskich żołnierzy, tych którzy już weszli do naszego kraju i tych, którzy zaraz mają być wysłani, by walczyć przeciwko nam. Rosyjscy poborowi! Posłuchajcie mnie szczególnie uważnie. Rosyjscy oficerowie! W końcu wszystko już rozumiecie. Ukrainie nic nie zabierzecie. Odbierzecie sobie życie. Jest was wielu, ale wasze życie również może zostać odebrane. Dlaczego umieracie? Wiem, że chcecie przeżyć” – mówił Zełenski.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę