Klejnot Rzeczpospolitej dla Dudy! Chce tego wicemarszałek Senatu z PiS!

Wicemarszałek Senatu prof. Michał Seweryński z PiS zgłosił wniosek, by przyznać prezydentowi prawo do noszenia Łańcucha Orderu Orła Białego, zwanego również Klejnotem Rzeczpospolitej. Propozycję przyjęła jednogłośnie senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji i rozpoczęła nad nią prace. Wierna kopia łańcucha ma zostać przekazana prezydentowi Dudzie jeszcze przed końcem jego kadencji.

   

Łańcuch Orderu Orła Białego wraz z orderem został ustanowiony przez króla Augusta II Mocnego w celu wyróżnienia go jako wielkiego mistrza Orderu Orła Białego.

Najbardziej znaną jego wersję wykonał w drugiej połowie XVIII wieku złotnik Joachim Friedrich Jacobson z okazji koronacji Stanisława Augusta Poniatowskiego. W 1932 roku Sejm wprowadził nowelę, na mocy której przyznał królewski łańcuch prezydentowi. Po raz ostatni miał go na sobie  Ignacy Mościcki w styczniu 1939 roku podczas przyjęcia noworocznego na Zamku Królewskim.

   

Klejnot Rzeczpospolitej w najnowszej wersji składa się z 24 emaliowanych ogniw, przedstawiających naprzemiennie Orła Białego, Najświętszą Maryję Pannę i monogram maryjny, czyli ułożone w ornament litery MARIA.

     

Nie przegap najciekawszych artykułów!

→ Obserwuj ShareInfo.pl w Google News