Wicemarszałek Senatu prof. Michał Seweryński z PiS zgłosił wniosek, by przyznać prezydentowi prawo do noszenia Łańcucha Orderu Orła Białego, zwanego również Klejnotem Rzeczpospolitej. Propozycję przyjęła jednogłośnie senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji i rozpoczęła nad nią prace. Wierna kopia łańcucha ma zostać przekazana prezydentowi Dudzie jeszcze przed końcem jego kadencji.

Łańcuch Orderu Orła Białego wraz z orderem został ustanowiony przez króla Augusta II Mocnego w celu wyróżnienia go jako wielkiego mistrza Orderu Orła Białego.

Najbardziej znaną jego wersję wykonał w drugiej połowie XVIII wieku złotnik Joachim Friedrich Jacobson z okazji koronacji Stanisława Augusta Poniatowskiego. W 1932 roku Sejm wprowadził nowelę, na mocy której przyznał królewski łańcuch prezydentowi. Po raz ostatni miał go na sobie  Ignacy Mościcki w styczniu 1939 roku podczas przyjęcia noworocznego na Zamku Królewskim.

Klejnot Rzeczpospolitej w najnowszej wersji składa się z 24 emaliowanych ogniw, przedstawiających naprzemiennie Orła Białego, Najświętszą Maryję Pannę i monogram maryjny, czyli ułożone w ornament litery MARIA.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę

Autor tekstu: Zuzanna Stańczyk

Redaktorka strony ShareInfo.pl | Kategorie tekstów: Polityka, Wiadomości, Zdrowie, Świat