W sobotę w domu opieki w japońskiej Fukuoce odbyła się uroczystość nadania tytułu najstarszego człowieka świata. Według ustaleń księgi rekordów Guinnessa jest nią obecnie pensjonariuszka tego ośrodka, 116-letnia Japonka Kane Tanaka z Fukuoki. Wcześniej tytuł ten dzierżyła, zanim zmarła w lipcu 2018 roku, inna Japonka –117-letnia Chiyo Miyako.

Najstarszą zanotowaną osobą i najstarszą kobietą na świecie była z kolei Francuzka Jeanne Louise Calment, która zmarła w 1997 roku, przeżywszy 122 lata i 164 dni.

Jak poinformowała agencja Kyodo, Kane Tanaka urodziła się 2 stycznia 1903 roku w prefekturze Fukuoka jako siódme dziecko wśród dziewięciorga rodzeństwa. Był to rok, w którym bracia Wright zbudowali swój pierwszy samolot napędzany silnikiem spalinowym.

W 1922 roku wyszła za mąż za Hideo Tanakę z rodziny handlarzy ryżu. Mieli czworo dzieci, a jedno adoptowali. Według krewnych seniorki Kane Tanaka ma pięcioro wnuków i ośmioro prawnuków.

Pani Tanaka zwykle wstaje o 6 rano. Po południu często powtarza matematykę, zaś jedną z jej ulubionych rozrywek jest gra planszowa Othello, w którą często wygrywa z pracownikami domu opieki.

Japonia zajmuje pierwsze miejsce na świecie, jeśli chodzi o długowieczność mieszkańców. W Kraju Kwitnącej Wiśni żyje obecnie prawie 70 tys. stulatków. Według najnowszych danych japońskiego ministerstwa zdrowia 88,1 proc. z nich to kobiety.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę