W 37. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych świętować będą w tym samym miejscu, czyli pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców w Gdańsku, i czasie, czyli 31 sierpnia, władze i działacze NSZZ „Solidarność” oraz Komitet Obrony Demokracji.

Na wiec z udziałem pierwszego przywódcy „Solidarności” i byłego prezydenta Lecha Wałęsy oraz znanego opozycjonisty z czasu PRL Władysława Frasyniuka działacze pomorskiego KOD zaprosili związkowców z „Solidarności”.

Radomir Szumełda, przewodniczący pomorskiej struktury KOD, poinformował, że 31 sierpnia na Placu Solidarności KOD chce rozpocząć świętowanie rocznicy Sierpnia’80 już przed południem. – Powstanie mini miasteczko obywatelskie, do którego zaprosiliśmy około 30 organizacji społecznych, politycznych i związkowych, w tym „Solidarność”. I naprawdę zaprosiłem „Solidarność” z czystymi intencjami. Traktujemy ją jako partnera do dialogu i zapraszamy gorąco do udziału w naszych obchodach – zapewnił Szumełda.

Zaproszenie KOD-u wywołało burzę wśród działaczy „Solidarności”. Obecny szef „Solidarności” Piotr Duda i były działacz związku Andrzej Gwiazda nie zostawili na działaczach KOD-u suchej nitki, przypisując im złe intencje, powiązania z ubekami i chęć zrobienia prowokacji. – Od razu wiadomo, że KOD robi wszystko, żeby zepsuć te obchody i je zakłócić. Nawet nie zamierzam tego komentować. Nie chcę się zniżać do poziomu rynsztoka – ocenił przewodniczący gdańskiej „Solidarności” Krzysztof Dośla.

Do inicjatywy KOD odniosło się także prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, które w specjalnie wydanym na tę okoliczność oświadczeniu zaproszenie KOD uznało za „bezczelną prowokację”. „To zdumiewające, że zaprasza się jubilata na jego własne urodziny i to w sytuacji, gdy ów jubilat od 30 lat niezmiennie organizuje swoje obchody” – czytamy w dokumencie.

I tak przy okazji ważnej dla Polaków rocznicy mamy kolejną odsłonę wojny polsko-polskiej. Czy policja będzie rozdzielać demonstrujących 31 sierpnia, jak to ma miejsce w czasie miesięcznic i kontrmiesięcznic smoleńskich organizowanych 10. każdego miesiąca na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie?


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę