Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Jyrki Katainen stwierdził na dzisiejszej konferencji prasowej w Brukseli, że kwestia praworządności w Polsce, na Węgrzech i w Rumunii będzie jednym z wyzwań dla Unii Europejskiej w 2019 roku.

„Wszyscy wiedzą o sytuacji w Polsce, na Węgrzech, także dzisiaj w Rumunii. To ważne sprawy. UE opiera się na solidnych wartościach. Jesteśmy obszarem, który opiera się na prawach człowieka, godności człowieka, na prawach podstawowych, zależy nam także na wolności prasy, wypowiedzi” – powiedział wiceszef KE podczas pierwszego w tym roku posiedzenia komisarzy. Przedstawiciele UE dyskutowali m.in. o tym, co może czekać Wspólnotę w nadchodzącym roku.

Katainen podkreślił, że kwestie związane z praworządnością dotyczą wartości, na jakich oparta jest UE i jeżeli ktoś je podważa to jest to podważanie wartości fundamentalnych.
Wśród pozostałych wyzwań dla Unii w tym roku wskazano, m.in. Brexit, a także agresywne działania Rosji na Ukrainie i jej ingerencje w procesy demokratyczne w innych krajach.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę