fot. Twitter | @KyivPost

Zakończyła się kolejna runda rozmów pokojowych pomiędzy Ukrainą a Rosją w tureckim Stambule. W przeciwieństwie do poprzednich rozmów, osiągnięto ogromny postęp w negocjacjach. Ukraina zgodziła się przyjąć status neutralności, ale pod warunkiem gwarancji bezpieczeństwa ze strony, m.in. Stanów Zjednoczonych, Polski, Turcji i Francji. Przedstawiciele Federacji Rosyjskiej przekazali, że rozważą tę propozycję.

Negocjacje w Stambule zakończyły się. Po finale rozmów jeden z członków ukraińskiej delegacji poinformował o propozycji nowego systemu gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy. Rosjanie wydają się przychylniej patrzeć na żądania Ukraińców. Rozważą ich propozycję.

„Wśród gwarantów widzimy stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ (USA, Wielką Brytanię, Chiny, Francję, Rosję) oraz Turcję, Niemcy, Kanadę, Włochy, Polskę i Izrael” – powiedział Dawyd Arachamija, cytowany przez portal Ukrainska Prawda.

Arachmija podkreślił, że jeśli system gwarancji się sprawdzi, Ukraina zgodzi się na tzw. „finlandyzację” – czyli stanie się państwem neutralnym. Zastrzegł jednak, że zanim przyjęte zostaną jakiekolwiek założenia rozmów pokojowych, obywatele Ukrainy zadecydują o tym w ogólnokrajowym referendum.

Negocjator dodał także, że przyjecie jakichkolwiek ustaleń wymaga, aby na Ukrainie zapanował pokój. Arachmija potwierdził również gotowość Ukrainy do rozmów o statusie Krymu po wojnie. Zaproponowano 15-letnie rozmowy na temat dalszych losów półwyspu.

Władimir Miedinski szef rosyjskiej delegacji przekazał, że Rosja przyjrzy się ukraińskim propozycjom. Zostaną przedstawione prezydentowi Władimirowi Putinowi.

Negocjacje w Stambule: Spotkanie Putina z Zełeńskim coraz bardzie prawdopodobne

Jak donosi agencja prasowa „AFP”, powołując się na informacje, pozyskane od negocjatorów, obecnych na rozmowach w Stambule – negocjacje były na tyle owocne i poczyniono wystarczające postępy, aby zaistniała możliwość spotkania prezydenta Wołodymyra Zełeńskiego z prezydentem Władimirem Putinem.

Główny ukraiński negocjator David Arakhamia przekazał, że w czasie wtorkowego spotkania z Rosjanami uzyskano „wystarczające” warunki do spotkania prezydentów Wołodymyra Zełenskiego i Władimira Putina – poinformowała agencja AFP.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę