Od kilku dni w Polsce odnotowuje się bardzo wysoką liczbę zakażeń i zgonów z powodu koronawirusa. Eksperci są zdania, że jeszcze w tym tygodniu pandemia może wkroczyć w punkt kulminacyjny. Później sytuacja ma się zacząć stabilizować.

W rozmowie z TVP Info szef WIM Grzegorz Gierelak powiedział, że obecnie w Polsce panuje kluczowy moment pandemii, zaś najbliższe 2-3 dni będą punktem kulminacyjnym.

Oczywiście potem mamy święta. To jest moment, który będzie miał swoje skutki. Wszyscy mamy nadzieję, że racjonalność i pragmatyka zachowania każdego z nas, a zatem organicznie ryzyka przenoszenia zakażenia na inne osoby, a można to zrobić w jeden sposób – ograniczając kontakty, weźmie górę i czas świąteczny nie będzie powodem kolejnego piku zakażeń – poinformował profesor.

Według szefa WIM-u, dużym problemem są osoby zakażone koronawirusem, które trafiają do szpitali zbyt późno. Choć 90% chorych dochodzi do zdrowia w domu, to pozostałe 10% wymaga hospitalizacji.

Mimo wszystko te 90 proc. wymaga rzetelnej opieki medycznej i podjęcia decyzji o hospitalizacji w optymalnym momencie, który gwarantuje nam, w samych szpitalach, zastosowanie skutecznych metod, które mają jeden zasadniczy warunek – pacjent musi trafić w tzw. oknie terapeutycznym, który zamyka się w 7-9 dobie od wystąpienia początkowych objawów choroby – poinformował Gielerak.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę

Autor tekstu: Cezary K.

Redaktor strony ShareInfo.pl | Kategorie tekstów: Wiadomości, Kulinaria