ITD zatrzymało transport z amerykańskim sprzętem. Przewoźnikowi grozi kara
fot. GITD

Przepis jest przepis – nawet jeśli przewozi się sprzęt amerykańskiej armii! Wielkopolska Inspekcja Transportu Drogowego zatrzymała konwój, którym przewożono amerykańskie pojazdy wojskowe. Funkcjonariusz ITD odkryli, że dwa ciągniki siodłowe z lawetami do przewożenia ładunków ponadgabarytowych były potężnie przeciążone! Jeden z ładunków przekraczał dopuszczalną wagę o kilkanaście ton!

Inspekcja Transportu Drogowego najwyraźniej nie cacka się nawet z ważnymi transportami. Na Drodze Krajowej nr 10 funkcjonariusze ITD zatrzymali 23 stycznia konwój złożony z dwóch TIR-ów, przewożących amerykański sprzęt wojskowy z Poznania do Drawska Pomorskiego, gdzie znajduje się największy poligon wojskowy w Polsce. Na ogromnych lawetach załadowane były wojskowe terenówki Humvee z dodatkowymi kontenerami i przyczepami. Inspekcja naliczyła cały szereg wykroczeń!

Inspekcja Transportu Drogowego zatrzymała konwój z amerykańskim sprzętem. Masa pojazdów wojskowych przekraczała normę nawet o kilkanaście ton!

Konwój miał pecha, gdyż na odcinku Drogi Krajowej nr 10 funkcjonariusze ITD prowadzili właśnie kontrolę wagową pojazdów. Dopuszczalnym normom ciężko było sprostać wojskowym transportom – pojazdy militarne często ważą nawet po kilkadziesiąt ton! W tym wypadku, jeden z zestawów był przeciążony o 18,3 tony – podaje portal „auto-swiat.pl”. Waga drugie zestawu wykraczała poza normę o 8,1 tony. Co więcej, oba pojazdy przekraczały dopuszczalną długość. Były dłuższe o odpowiednio o 5,9 i 5,1 metrów.

Kodeks drogowy dopuszcza przewożenie ładunków nienormatywnych, jednak w tym wypadku ładunek, który był przewożony na lawetach, nie był niepodzielny – jak np. przęsło turbiny wiatrowej. W związku z tym ITD musiało wyłączyć cały konwój z ruchu drogowego. Do czasu usunięcia nieprawidłowości konwój nie ruszył w dalszą drogę. To jednak nie koniec, bo wobec przewoźnika może zostać wszczęte postępowanie administracyjne, zakończone potencjalnie karą pieniężną.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę