Fot. Pixabay.com/Public Domain

Koronawirus może przenosić się z osób zakażonych COVID-19 na zwierzęta domowe, w tym również na koty. Dowodzą tego dwa ubiegłoroczne przypadki z Wielkiej Brytanii, które obecnie zostały przedstawione w naukowym piśmie „Veterinary Record”. 

   

– W czasie szerzącej się w Wielkiej Brytanii pandemii COVID-19 miała miejsce transmisja SARS-CoV-2 z człowieka na kota – powiedziała autorka artykułu dr Margaret Hosie. Jak dodała, zakażone zwierzęta „wykazywały łagodne lub poważne objawy choroby układu oddechowego”.  – Biorąc pod uwagę zdolność wirusa do zarażania domowych zwierząt, ważne będzie monitorowanie transmisji z kota na człowieka i z człowieka na kota – stwierdziła naukowiec.

Ustalenia te zgodne są z wcześniejszymi doniesieniami specjalistycznego pisma „Scientific Reports”. Periodyk w październiku 2020 roku informował, że na SARS-CoV-2 podatnych może być co najmniej 26 z 215 badanych gatunków zwierząt, w tym większość ssaków.

   

Autorzy wymienili wśród nich m.in. koty domowe, psy, lwy i tygrysy, chomiki, borsuki, norki, fretki i borsuki, jelenie, owce, a także małpy człekokształtne. Transmisją koronawirusa nie jest natomiast zagrożona większość ptaków, ryb i gadów.

W przypadku wystąpienia zakażenia u zwierząt domowych eksperci z amerykańskiej agencji rządowej Centers for Disease Control and Prevention (CDC) zalecili, aby unikać z nimi kontaktu, nie przytulać, nie całować i nie spać z nimi w tym samym łóżku. Podkreślili również, że podczas kontaktu ze zwierzętami osoby z koronawirusem powinny nosić zabezpieczające maski.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę