Koronawirus prawdopodobnie był obecny w Europie już w listopadzie ubiegłego roku – poinformowały francuskie media. Przypadek, który wykazywał wszystkie cechy choroby COVID-19, stwierdzono 16 listopada we francuskiej gminie Colmar niedaleko granicy z Niemcami.

Jak podaje portal o2.pl. we Francji trwają obecnie poszukiwania pacjenta zero. Jeszcze niedawno sądzono, że pierwszy przypadek koronawirusa w tym kraju stwierdzono pod koniec stycznia, pojawiły się informacje o przypadku z grudnia. Teraz natomiast mówi się o listopadzie.

Dr Michel Schmitt z zakładu diagnostyki obrazowej w Szpitalu Alberta Schweitzera poddał analizie wyniki 2,456 badań tomograficznych przeprowadzonych w okresie pomiędzy 1 listopada 2019 r. a 30 kwietnia 2020 r. Zwracał uwagę m.in. na choroby serca i płuc, ale analizował je także pod kątem koronawirusa. Jedno ze zdjęć wykonanych tomografem okazało się być modelowym przypadkiem COVID-19. Badanie to zostało wykonane 16 listopada. Te wyniki badań, które obrazowo pasowały do postaci koronawirusa, zostały dodatkowo poddane analizie przez dwóch innych radiologów. Dr Michel Schmitt podkreśla, że był tylko „częściowo zaskoczony”, kiedy odkrył, że koronawirus prawdopodobnie pojawił się w szpitalu, w którym jest zatrudniony, już w listopadzie. Jak mówi wielu lekarzy zwróciło wówczas uwagę na dziwne przypadki grypy, charakteryzujące się dłuższym okresem choroby niż zwykle, większą bolesnością i zmęczeniem, a także wyższą gorączką.

Odkrycie to nie zaskoczyło również Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). WHO zaapelowała do innych krajów, by również prowadziły badania i sprawdzały, czy koronawirus nie dotarł do nich wcześniej, niż obecnie wiadomo. Do momentu tego odkrycia, wszyscy byli przekonani, że pierwsze przypadki koronawirusa pojawiły się w grudniu w chińskim mieście Wuhan.


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!