kret
fot. Pixabay

Kret nie jest mile widziany w naszych ogrodach. Kopie tunele, przez co powstają nieeleganckie kopce, które niweczą trawnik i z reguły osłabiają korzenie roślin. Jak wypędzić szkodnika w humanitarny sposób, bez użycia silnej chemii? Zdradzamy najlepszą metodę na kreta.

Kret jest ssakiem żyjącym pod ziemią. Ma futerko w kolorze ciemnobrązowym oraz sporej wielkości, przednie łapki. Długość dorosłego osobnika wynosi około 20 cm. Chociaż jest stosunkowo małym stworzeniem, to potrafi napsuć krwi, szczególnie ogrodnikom. Mimo że mnóstwo ludzi uważa go za szkodnika, to kret jest pożyteczny, a w dodatku znajduje się pod ochroną. Co zrobić, by wyniósł się z ogródka?

Zapachy – prosty patent na odstraszenie kreta

Szkodnik ma niezwykle wrażliwy węch, więc warto w szlachetnej walce z nim wykorzystać niektóre zapachy. Jeszcze zanim zadomowi się na Twoim terenie, posadź w ogródku rośliny, których aromatu nie znosi. Sięgnij po czosnek, bazylię, czarny bez, aksamitki, narcyzy, a także komosę. Gdy krety poczują zapach którejś z tych roślin, to odpuszczą sobie dewastowanie okolicy. Dzięki temu ocalisz trawnik i plony. Gdy natomiast już zadomowił się w Twoim ogródku, to spróbuj wcisnąć do wygrzebanych przez niego tuneli sierść psa/kota albo rozgniecione ząbki czosnku.

Stwórz dźwiękowy odstraszacz

Aby pozbyć się kreta nie musisz polegać wyłącznie na zapachach. Odstraszysz go także przy pomocy dźwięków. Masz dwa wyjścia – udaj się do sklepu po specjalistyczny odstraszacz albo stwórz go własnoręcznie. Po prostu wbij metalowy kołek blisko krecich podkopów, a potem nasadź na niego metalową puszkę lub butelkę z plastiku. Szkodnik nie zniesie wydawanego przez nią odgłosu i ucieknie w popłochu.

Jeśli masz do czynienia z wyjątkowo upartym przeciwnikiem, wypróbuj inną metodę. Psująca się ryba działa na kreta jak płachta na byka. Zakop ją jak najbliżej tunelu wykopanego przez ssaka i uzbrój się w cierpliwość. Możesz do odstraszania nieproszonego lokatora użyć śledzi lub rybich pozostałości z obiadu.

Czytaj też: Ten produkt za 2 zł usuwa plamy po trawie z ubrań. Lepszy niż odplamiacze


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę