Kruche ciasto jest twarde i nie mięknie? Wiele osób popełnia fatalny błąd

Kruche ciasto jest twarde

Kruche ciasto jest twarde i nie mięknie? Od czego to zależy? Wiele osób nie ma pojęcia o tym, że popełnia błąd, który rujnuje strukturę i smak ciasta – staje się ono gliniaste, nie jest miękkie tylko twarde. Sprawdź, jak poprawnie i w szybkim czasie zrobić najlepsze kruche ciasto.

REKLAMA

Kruche ciasto to świetna i smaczna baza wielu wypieków – wielkanocne mazurki, babeczki, szarlotki, serniki czy tarty. Jest szybkie i proste w wykonaniu, ale wymaga przestrzegania pewnych zasad.

Niektórzy nie są nawet świadomi tego, że popełniają jeden fatalny błąd, który wpływa na całokształt ciasta. Wtedy po upieczeniu staje się twarde i nie mięknie, dlatego przychodzimy z pomocą! Poznaj najlepszy przepis i wskazówki, które sprawią, że ciasto będzie perfekcyjne – kruche i miękkie.

Kruche ciasto jest twarde i nie mięknie? Wiele osób popełnia fatalny błąd

Kruche ciasto jest twarde

Wiele osób popełnia błąd dodając proszek do pieczenia do kruchego ciasta. To błędne przekonanie ponieważ wcale nie wymaga ono wyrośnięcia. Sprawi, że ciasto będzie nabrzmiałe, ale nie będzie kruche, tylko półkruche. Proszek do pieczenia lepiej sprawdzi się w przypadku ciast, które wymagają podwojenia objętości, np. murzynek czy babka piaskowa. Drugim najczęstszym błędem jest czas wyrabiania ciasta.

Lepiej zastąpić proszek do pieczenia ugotowanym żółtkiem, wystarczy, że przetrzesz je przez sitko, a po wyłożeniu na blaszce nakłuj całą powierzchnię widelcem. Dopiero wtedy wstaw do piekarnika.

REKLAMA

Idealnie kruchy i miękki spód. Poznaj najlepsze wskazówki

Kruche ciasto jest twarde


Jak długo wyrabiać kruche ciasto?


Kruche ciasto powinniśmy wyrabiać nie dłużej niż 5 minut! Najlepszym sposobem jest to, by na początku posiekać nożem masło razem z mąką, aż porobią się „grudki”. To pozwala nam na szybkie zagniecenie. Czas wyrabiania jest kluczowy, bo jeśli zbyt długo będziemy to robić, to ciasto niestety wyjdzie gliniaste i twarde.


Jakiej mąki używać do kruchego ciasta?


Pomocną wskazówką jest wiedza na temat mąk i ich poszczególnych zastosowań. Do kruchego ciasta najlepsza będzie mąka krupczatka 450 – ma ona konsystencję bardziej sypką i delikatną niż mąka pszenna.


Ile dodać mąki, cukru, a ile masła?


REKLAMA

To pytanie jest bardzo istotne. W kruchym cieście najważniejszy jest stosunek tłuszczu do mąki. Stosunek proporcji tych składników wynosi od 35% do 100% tłuszczu w stosunku do mąki. Więcej tłuszczu oznacza, że ciasto jest bardziej kruche. Jeśli chodzi o wybór tłuszczu to do ciasta kruchego używa się najczęściej: smalcu, masła, margaryny. Najlepsze jest jednak masło, bo nadaje jednocześnie pysznego aromatu i smaku. Musi być lekko schłodzone ale też nie twarde.

Jeśli chodzi o cukier, to proporcje wyglądają następująco – 3:2:1, czyli na 300 g mąki powinniśmy dodać 200 g masła i 100 g cukru.


W jakiej temperaturze piec kruche ciasto? 


Najlepsza temperatura to około 220-240°C. Piekarnik musi być równomiernie rozgrzany, wtedy ciasto pięknie się zrumieni na całej powierzchni, a tłuszcz się nie wytopi.

Podziel się: