Kara, która ma być wymierzona nastolatkom to, jak podaje irańska telewizja publiczna amputacja czterech palców prawej dłoni. Bulwersująca decyzja sądu spotkała się z protestami obrońców praw człowieka.

Iran International TV poinformowała, że skazani to Hadi Rostami, Mehdi Sharafian i Mehdi Shahivand. W tej sprawie wyrok zapadł już 2 listopada 2019 roku, ale nastolatkowie starali się o odwołanie od decyzji w Sądzie Najwyższym. Apelacja została jednak odrzucona.

Wyrok dotyczy czerech napadów jakich się dopuścili w mieście Urmia w północnym Iranie. Z kolei Iran Human Rights Monitor informuje, że do winy się przyznali, bo poddano ich ciężkim torturom.

Teraz przebywają w więzieniu, a jeden ze skazanych, Hadi Rostami, ma poważne problemy zdrowotne. Miał podciąć sobie żyły, gdy okazało się, że wyrok zostaje utrzymany. Nastolatek został jednak uratowany.

Decyzja sądu została skomentowana przez analityka prawny i zarazem dziennikarza Iran International TV Nargessa Tavalossiana. Powiedział, że taka kara jest rzadko stosowana w Iranie. Aby sąd się do niej przychylił, spełnionych musi być 13 zasad. To m.in. wartość skradzionych rzeczy i okoliczności samej kradzieży.

Irańskie władze bronią decyzji, a jednym z argumentów ma być, jak podaje „The Sun”, skuteczność kary jeśli chodzi o zapobieganie kradzieżom.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę