REKLAMA

Ksiądz
fot. Pixabay

Dla parafian to był totalny szok! Podczas niedzielnej mszy ksiądz wyjawił wiernym oszałamiającą prawdę o czystości swoje posług. Przed całym kościołem parafian przyznał, że… złamał celibat i to wielokrotnie. Zdradził, że ma żonę, a nawet wychowuje dziecko. Za wszystko postanowił przeprosić wiernych. „Nie chciałem, przepraszam”.

REKLAMA

Do tej publicznej spowiedzi doszło tuż przy granicy z Polską – w miejscowości Frydlant nad Ostravicą w północnej części Czech. Podczas niedawnego nabożeństwa urzędujący w tamtejszej parafii 43-letni ksiądz katolicki Lukas Engelmann zdradził wiernym, że złamał celibat. Przyznał, że ma żonę, a niedawno urodziło mu się dziecko – podaje czeski portal blesk.cz.

„Przepraszam, nie chciałem” – powiedział po wyznaniu ks. Engelmann. Zapowiedział, że w najbliższych dniach złoży prośbę o opuszczenie posługi kapłańskiej.

REKLAMA

Wcześniej o wszystkim dowiedzieli się przełożeni księdza, którzy pozwolili mu jednak publicznie wyznać grzechy przed parafianami. Biskup diecezji ostrawsko-opawskiej Martin David, odnosząc się do sytuacji, zaapelował do wiernych, aby ewentualne negatywne emocje nie pozwoliły przyćmić dobrych uczynków, które w czasie posługi popełnił ksiądz Engelmann. Podkreślił, że jest mu wdzięczny.

Czeski ksiądz przyznał się publicznie do złamania celibatu. Kapłan był ulubieńcem wiernych

Czy wierni przejęli się tym, że ich proboszcz żyje jak świecki mężczyzna? Według czeskich mediów – jedynie kilka starszych osób było oburzonych wyznaniem ks. Engelmanna. Reszta przyjęła tę wiadomość ze zrozumieniem. Zapewne nie bez znaczenia był fakt, że ksiądz był ulubieńcem wiernych parafii pw. św. Bartłomieja. Część parafian stwierdziła nawet, że lepiej byłoby, gdyby zrezygnowano z celibatu.

REKLAMA

„Kiedy księża wracają do domu, nie mają na kim się oprzeć, z kim porozmawiać. Wielu rozwiązuje ten problem alkoholem, a ja znam dwie osoby, które w młodym wieku miały zawał serca” – mówi na łamach serwisu blesk.cz 69-letnia Anežka.

„Zdecydowanie życzymy mu wszystkiego najlepszego. Uważam, że na to zasługuje ze względu na pracę, którą tutaj wykonał” – powiedziała czeskim mediom jedna z parafianek.

REKLAMA

Rzecznik diecezji ostrawsko-opawskiej poinformował, że przypadki wniosków o rezygnację z posługi kapłańskiej z powodu złamania celibatu ze względu na kobietę i dzieci zdarzają się co kilka lat. „Obecnie w Kościele rzymskokatolickim toczą się różne dyskusje na temat znaczenia celibatu kapłańskiego. Nie będziemy przewidywać, jak się rozwiną” – stwierdził Ondreja Elbla.

REKLAMA