Przez cały kraj przetacza się wciąż fala protestów przeciw zmianom w sądownictwie i podpisaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji pakietu ustaw ich dotyczących. Zmiany obejmują również Sąd Najwyższy, w tym przyspieszają tryb wyboru I prezesa Sądu Najwyższego. Do wskazania I prezesa SN będą potrzebne głosy 80 – a nie, jak do tej pory, 110 – ze 120 sędziów SN. W zeszłym tygodniu manifestacje odbywały się m.in. przed Pałacem Prezydenckim, przed miejscem wypoczynku Dudy w Juracie, oraz przed sądami, w tym w Warszawie, Bydgoszczy, Toruniu, Kielcach i Wrocławiu.

Działania PiS poparła natomiast parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bielsku-Białej, której proboszczem jest ksiądz prałat Krzysztof Ryszka. W niedzielę 29 lipca odbyły się w niej nieszpory w intencji ustania protestów przeciwko reformie wymiaru sprawiedliwości autorstwa partii rządzącej.

Na stronie internetowej parafii pojawiło się ogłoszenie duszpasterskie o treści:

„W nawiązaniu do stylu przeżywania niedzieli przez naszych przodków, zapraszamy na Nieszpory Niedzielne, które odprawimy po Mszy o godz. 17.00. Ofiarujemy je, prosząc o ustanie emocjonalnych i niebezpiecznych protestów przeciw upragnionej przez zdecydowaną większość społeczeństwa reformie polskiego sądownictwa”. Po pewnym czasie ogłoszenie zostało usunięte.

– Nie mnie oceniać to, co miało miejsce – skomentował całą sprawę ksiądz Jacek Pędziwiatr, rzecznik prasowy Diecezji Bielsko-Żywieckiej. – Ogłoszenia parafialne mają charakter informacyjny, nie służą wyrażaniu poglądów czy opinii duszpasterzy ani wiernych, nie są uzgadniane z kurią diecezjalną – podkreślił i zaznaczył, że nie zna szczegółów sprawy.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę