Jak wynika z sondażu SW Research dla portalu rp.pl, Polacy nie uznają wcale za lidera opozycji Borysa Budki, przewodniczącego największej partii opozycyjnej, jaką wciąż jest Platforma Obywatelska.

Na pytanie „Który polityk jest Pani/Pana zdaniem obecnie liderem opozycji w Polsce?” najwięcej wskazań – po 19,1 proc. – uzyskali prezydent Warszawy, wiceprzewodniczący PO Rafał Trzaskowski oraz lider ruchu Polska 2050 Szymon Hołownia.

Przewodniczącego PO Borysa Budkę w roli lidera opozycji widzi jedynie 7,6 proc. respondentów. Z kolei 5,4 proc. ankietowanych za lidera opozycji uważa posła Konfederacji Krzysztofa Bosaka, który w ostatnich wyborach prezydenckich ubiegał się o najwyższy urząd w państwie.

Dopiero na kolejnym miejscu, z poparciem wynoszącym 2,4 proc., znalazł się prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Natomiast 1,3 proc. ankietowanych wskazało na przewodniczącego współtworzącego obecnie Nową Lewicę SLD Włodzimierza Czarzastego.

Z sondażu wynika ponadto, że 4,1 proc. badanych jest zdania, że liderem opozycji jest „inny polityk” oraz to, że aż 41 proc. nie ma zdania w tej kwestii.

– Rafał Trzaskowski zwycięża z Szymonem Hołownią wśród najmłodszych (20 proc. vs. 15 proc.) oraz mieszkańców miast liczących od 100 tys. do 199 tys. mieszkańców (24 proc. vs. 12 proc.). Szymona Hołownię w roli lidera opozycji częściej niż prezydenta Warszawy widzą przede wszystkim respondenci między 35. a 49. rokiem życia (22 proc. vs. 14 proc.) i mieszkańcy miast liczących nie więcej niż 20 tys. osób (27 proc. vs. 19 proc.) — komentuje wyniki badania Adam Jastrzębski z SW Research.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę