Którą szczepionkę przeciwko COVID-19 Polacy uznają za najlepszą?

REKLAMA

Uczestników sondażu SW Research przeprowadzonego dla rp.pl zapytano o to, którą z dostępnych w Polsce szczepionek na COVID-19 chcieliby się zaszczepić, gdyby mieli możliwość wyboru szczepionki. Respondentom wskazano sześć możliwości odpowiedzi: AstraZeneca, Pfizer/BioNTech, Moderna i Johnson & Johnson oraz dodatkowe dwie opcje: „rodzaj szczepionki jest dla mnie obojętny” i „nie zamierzam szczepić się na COVID-19”.

Najwięcej badanych – az 41,7 proc. – wskazało, że zaszczepiłoby się szczepionką firmy Pfizer; 10,8 proc. ankietowanych zadeklarowało, że rodzaj szczepionki jest im obojętny. Chęć zaszczepienia się preparatem Moderny wskazało 9 proc., a Johnson & Johnson – 8,7 proc. Natomiast szczepionkę AstraZeneca wybrało jedynie 4,8 proc. badanych.

REKLAMA

Preparat Pfizer/BioNTech była chętniej wybierana przez kobiety (46 proc. vs mężczyźni 36 proc.), osoby w wieku powyżej 50 lat (48 proc. vs osoby w wieku do 24 lat 33 proc.), z wykształceniem wyższym (46 proc. vs z zasadniczym zawodowym 25 proc.). Najmniej chętne do zgłoszenia się na szczepienie są osoby z wykształceniem podstawowym i gimnazjalnym (40 proc. tych osób nie zamierza się szczepić w ogóle).

Szczepionka Moderny ma najwięcej zwolenników wśród osób z dochodem powyżej 5000 zł (15 proc. wskazań w tej grupie), a szczepionka AstraZeneca wśród osób z dochodem poniżej 1000 zł (9 proc.).

Sondaż został przeprowadzony przez SW Research w dniach 11–12 maja na grupie 800 dorosłych internautów.

REKLAMA

Spraw, by powstawało więcej takich artykułów!

Podziękuj za artykuł

Udostępnij: