Które leki przyczyniają się do nadwagi?

REKLAMA

Niektóre osoby borykają się z nadliczbowymi kilogramami i zastanawiają się, co jest tego przyczyną. Nie wiedzą, że niektóre leki, mogą powodować nadwagę.

Wiele leków, ma skutki uboczne, takie jak na przykład zwiększenie apetytu. Leki mogą również powodować zatrzymanie płynów w organizmie oraz spadek aktywności fizycznej. Niektóre działają na ośrodek głodu lub sytości zlokalizowany w centralnym systemie nerwowym.

REKLAMA

Na które leki należy szczególnie uważać? Przede wszystkim na leki antydepresyjne, które zawierają amitryptilinę, mirtazapinę, bupropion. Jakie jeszcze leki mogą powodować nadwagę? Leki antyhistaminowe (cetyryzna i feksofenadyna), neuroleptyki (haloperidol, chlorpromazyna i flupentyksol, olanzapina, risperidon, klozapina). Oprócz wymienionych szczególnie należy przyjrzeć się beta-blokerom (metoprolol, bisoprolol) oraz środkom hormonalnym (medroksyprogesteron). Długotrwała terapia glikokortykosteroidami może również przynieść niepożądane efekty. Uważać również należy podczas przyjmowania leków na cukrzycę, leki przeciwdrgawkowe i stabilizatory nastroju.