Naczelny Komitet Wykonawczy  PSL zdecydował w czwartek o zakończeniu koalicji z Kukiz’15. Jak wyjaśnił lider ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz, powodem było zagłosowanie posłów Pawła Kukiza za uchwałą Sejmu popierającą zawetowanie przez rząd Mateusza Morawieckiego budżetu Unii Europejskiej.

Tym samym Kukiz’15 przestał wchodzić w skład Koalicji Polskiej składającej się dotychczas również z PSL i Unii Europejskich Demokratów.

– Jednogłośnie uznaliśmy, że nie możemy kontynuować, jako parlamentarzyści PSL, współpracy ze środowiskiem Pawła Kukiza. Racją stanu dla PSL, dla naszych wartości jest silna obecność Polski w Unii Europejskiej. Silna obecność Polski, gwarantująca bezpieczeństwo i rozwój, gwarantującą fundusze na wyjście z kryzysu covidowego – oświadczył Kosiniak-Kamysz. Jak dodał, „współpraca jest możliwa, gdy istnieje porozumienie w sprawach najwyższej wagi”.

Prezes PSL podkreślił, że w kwestii tej wystąpiły „daleko idące różnice” pomiędzy jego partią a politykami od Kukiza. – Te różnice są zbyt daleko idące, żebyśmy mogli kontynuować współpracę – podsumował.

Według nieoficjalnych doniesień część posłów Kukiz’15 zamierza przejść do klubu parlamentarnego PiS. Co prawda lider ugrupowania temu zdecydowanie zaprzecza, ale jednocześnie nie ukrywa, że prowadzi rozmowy z prominentnymi politykami partii rządzącej, w tym z prezesem Jarosławem Kaczyńskim.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę