Kultowy smalec według przepisu Magdy Gessler. Jeden składnik może zaskoczyć

Magda Gessler i smalec
fot. Facebook / Kuchenne Rewolucje / screen Youtube / BrianPierre Fentress

Domowy smalec to coś niebywale smacznego. Magda Gessler podała przepis na to smarowidło w niecodziennej wersji. Rewelacyjne dodatki wzbogacają jego smak oraz nadają mu chrupkości. Pójdźcie śladami restauratorki i dodajcie do smalcu sezamki. Gwarantujemy, że taki przysmak skradnie wasze serca.

REKLAMA

Mimo że smalec do najzdrowszych składników naszej diety nie należy, trudno zaprzeczyć temu, iż posmarowane nim pieczywo smakuje obłędnie. Szczególnie jeśli na wierzchu umieścimy krążki cebuli albo kiszonego ogórka. Jednak ten specjał potrafi także zaskoczyć. Zwłaszcza gdy przepis na niego udoskonaliła mistrzyni gotowania, Magda Gessler. Smalczyk z jej receptury to bogactwo smaku i aromatu przełamane słodkim akcentem. W dodatku przyjemnie chrupie.

Domowy smalec od Magdy Gessler – przepis

Składniki:
50 dag wieprzowego podgardla
50 dag słoniny
4 cebule
3-4 ząbki czosnku
paczka sezamek
kilka suszonych moreli
świeży rozmaryn
10 dag kiełbasy chorizo
słodka mielona papryka
2-3 kromki podsuszonego chleba razowego

REKLAMA

Sposób wykonania:
Na początku oczyszczamy słoninę. Nacieramy ją zmiażdżonymi ząbkami czosnku, obkładamy plasterkami jednej cebuli i posiekanym rozmarynem, wstawiamy na dobę do chłodziarki. Później kroimy ją w kostkę.

Podgardle po oczyszczeniu mielimy. Przekładamy je wraz ze słoniną do garnka bądź rondla z grubym dnem. Podgrzewamy na niedużym płomieniu, aż tłuszcz się wytopi, skwarki wydobywamy za pomocą łyżki cedzakowej na talerz. Morele i paprykę kroimy w niewielką kostkę, wrzucamy do smalcu. Pozostałe cebule pozbawiamy łupin i przekrawamy na cztery części. Wkładamy je do smalcu i wyjmujemy po upływie 3 minut. Całość zestawiamy z gazu.

REKLAMA

Kromki chleba kroimy w niezbyt dużą kostkę i podsmażamy na patelni z łyżką smalcu na złoty kolor, po czym umieszczamy je w płynnym smalcu. Sezamki kruszymy na drobne kawałki, a chorizo kroimy w kostkę. Oba składniki wrzucamy do przyrządzonego tłuszczu, mieszamy. Smalec studzimy, a następnie chłodzimy go w lodówce.

Jeśli macie ochotę na inny wariant smalcu, zajrzyjcie tutaj. Do tego smarowidła świetnie pasuje domowe pieczywo – tu znajdziecie przepis na pyszny i prosty w przygotowaniu chleb.

Podziel się: