Kup w drogerii i spryskaj paprotkę. Eksploduje nowymi liśćmi

paprotka
fot. screen Youtube / @user-vo6km6re6r

Jedną z najbardziej rozpoznawalnych roślin doniczkowych jest bez wątpienia paprotka. Wyraziście zielona i bujna stanowi niebywałą dekorację pokoju, biura czy innego pomieszczenia. Jednak utrzymanie rośliny w znakomitej kondycji to niekiedy szkoła życia. Czasami liście oblatują na potęgę, a kwiat nie prezentuje się już tak pięknie, jak kiedyś. Jak temu zaradzić? Wystarczy iść do sklepu po pewien olejek. On szybko postawi marniejącą roślinę na nogi.

REKLAMA

Najważniejsze zasady pielęgnacji paprotki:

• postaw doniczkę w miejscu z rozproszonym światłem słonecznym;

• rytmicznie zraszaj roślinę miękką, odstaną wodą;

• podlewaj ją tak często, by podłoże w doniczce było wciąż delikatnie mokre, ale nie przelewaj sadzonki, ewentualny nadmiar płynu zlej z podstawki;

•dokarmiaj kwiat co 2-3 tygodnie odżywkami w formie płynnej dedykowanymi paproci lub roślinom zielonym, dobrze sprawdzą się również samodzielnie przygotowane nawozy.

REKLAMA

Olej rycynowy sprawi, że paproć odżyje

Posiadacze paprotki pragną, aby ich okaz był gęsty i miał mocno zielone liście. Niestety, niektóre egzemplarze tracą cały urok, a wszystkiemu winna może być zła pielęgnacja. Błędy można prędko naprawić, wystarczy sięgnąć po właściwą „odtrutkę”. Olejek rycynowy szybko doprowadzi paprotkę do porządku. Jest w pełni naturalny, do kupienia w aptece lub drogerii. Wytwarza się go z nasion rącznika pospolitego. Zrób z niego oprysk, a twój kwiat ci podziękuje.

Jak zrobić preparat wzmacniający do paprotki doniczkowej?

Przegotowaną wodę (1,5 szklanki) o temp. pokojowej połącz z olejem rycynowym (1 łyżeczka) i uzyskany środek przelej do pojemnika z dozownikiem. Wstrząśnij i spryskuj roślinę raz na dwa miesiące. Cyklicznie aplikacja niesie ze sobą wiele korzyści. Środek zmobilizuje paprotkę do związywania świeżych liści, a w efekcie sadzonka będzie bujna i piękna.

Podziel się: