Można śmiało powiedzieć, że zasady odbywania kwarantanny zmieniają się tak często, że czasem trudno pojąć o co chodzi. Do tego utrudniony kontakt z sanepidem, opóźnione wyniki testów i robi się ogromny misz-masz. Nikt nic nie wie! Teraz znów zmieniły się zasady…

Nowe rozporządzenie ministra zdrowia z dnia 3 listopada mówi o tym, że zmieniają się zasady kwarantanny. Nowy przepis nie dotyczy medyków pracujących z pacjentami chorymi na COVID-19. Resztę dotyczy. To pierwsze co musimy zapamiętać.

Jak informuje redakcja Wprost, jeśli u bliskiej medykowi osoby zostanie wykryty koronawirus, może ona dalej pracować. Musi wtedy jedynie codziennie, przed rozpoczęciem pracy, przez okres co najmniej siedmiu dni po dniu styczności ze źródłem biologicznych czynników chorobotwórczych, być badana testem antygenowym.

Po drugie – w rozporządzeniu ministra zdrowia z 3 listopada pojawiło się kilka zmian dotyczących odbywania kwarantanny. O co konkretnie chodzi? Jeśli u osoby, z którą mieszkamy zostanie wykryty koronawirus, podlegamy kwarantannie przez okres izolacji tej osoby, a także siedem dni po jej zakończeniu.

Kto może zdecydować o skróceniu kwarantanny? Państwowy powiatowy inspektor sanitarny, ale tylko w uzasadnionych przypadkach.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę