Łatwy i tani sposób na czyszczenie boazerii. Brud zniknie w mig

boazeria
fot. Pixabay

Boazeria była prawdziwym hitem lat 80 i 90, a dziś znów wraca do łask. To dekoracyjne deski, które montuje się na ścianach. Nie są już atrybutem tandety, ale gustownym dodatkiem do pomieszczeń w stylu rustykalnym i skandynawskim. Podpowiadamy, jak pielęgnować boazerię, aby zachowała idealny stan.

REKLAMA

Mycie boazerii a materiał

Na początku trzeba zaznaczyć, że nie każda boazeria jest jednakowa. Najpopularniejsze są te z drewna i z płyty PCV. Niekiedy można zetknąć się z boazerią korkową, która potrafi wyciszać wnętrze. Wyróżnia się także boazerię angielską (przytwierdza się ją wyłącznie na dolnej części ściany). Ten element wystroju wytwarzany jest z płyty MDV lub zwykłych desek dębowych. Każdy rodzaj boazerii wymaga innego czyszczenia. Do PCV i drewna stosuje się całkiem inne środki czyszczące. Dlatego przed sprzątaniem warto sprawdzić, z czego zrobiono boazerię.

Od czego zacząć czyszczenie boazerii?

Zdecydowanie od jej odkurzenia. Do tego zabiegu sprawdzą się wąskie końcówki do odkurzacza. Pomogą starannie doczyścić zakamarki pomiędzy deskami. Natomiast całe powierzchnie należy odkurzać końcówką ze szczotką o delikatnym włosiu. Ewentualnie odkurzacz można zamienić na miotłę, ale trzeba mieć na względzie, że w takim przypadku dużo kurzu i pyłu może wzbijać się w powietrze i osiadać na meblach czy innych rzeczach w domu.

Czym umyć boazerię?

Boazeria z płyt MDF i z drewna nie znosi kontaktu z wodą. Nadmiar wilgoci może przyczynić się do spuchnięcia i zniekształcenia każdej z desek. Wobec tego do jej pielęgnacji należy stosować specjalistyczne spraye, w których znajdują się pielęgnujące olejki. Mogą one niebawem zabezpieczać powierzchnię przed gromadzeniem się na niej zanieczyszczeń i jednocześnie konserwować ją tak, by była bardziej wytrzymała na usterki.

REKLAMA

Doskonałą alternatywą dla sklepowych detergentów jest domowy preparat z ciepłej wody, 2 łyżek oliwy z oliwek i identycznej ilości octu. Taką miksturę można przelać do pojemnika z rozpylaczem i aplikować na boazerię, a potem wcierać ją lekko w deski przy użyciu miękkiej ściereczki lub gąbki. Po wszystkim deski należy precyzyjnie wytrzeć suchą szmatką. Do mycia boazerii z PCV nadają się standardowe płyny do czyszczenia powierzchni lub domowa mieszanka ciepłej wody i płynu do mycia naczyń.

Czytaj też: Przetrzyj tym meble z rattanu. Odzyskają kolor i będą jak z fabryki!

Podziel się: