fot ДИП МИД РФ (фотограф Эдуард Песов) | Creative Commons Attribution 4.0

Szef ministerstwa spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej – Siergiej Ławrow – oskarża Polskę o spisek przeciwko Ukrainie! Jak powiedział – kontyngent pokojowy na Ukrainie składałby się się w większości z wojsko polskich, co jego zdaniem byłoby próbą przejęcia przez Polskę zachodniej Ukrainy i odzyskanie Wołynia ze Lwowem.

Komentarz Ławrowa o propozycji misji pokojowej NATO na terenie Ukrainy przekazała rosyjska agencja informacyjna TASS.

„Polska inicjatywa sprowadzenia sił pokojowych NATO na Ukrainę jest demagogiczna, członkowie NATO zrozumieją, że muszą być realistami” – mówił w sobotę minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow, cytowany przez agencję TASS.

„Nie wykluczam, że gdyby nagle taka decyzja została podjęta, to zakładałaby, że podstawą takich sił pokojowych byłby polski kontyngent, który przejąłby kontrolę nad zachodnią Ukrainą, na czele z Lwowem. I pozostałby tam na długi okres. Wydaje mi się, że taki właśnie jest” – stwierdził szef rosyjskiej dyplomacji.

Ławrow odniósł się oczywiście do propozycji Jarosława Kaczyńskiego, który mówił o konieczności wysłania na Ukrainę sił pokojowych z ramienia Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Zełeński wzywa do powstrzymania Rosji. Twierdzi, że bezkarność agresora ośmieli innych

Prezydent Ukrainy Wołodymy Zełeński zaapelował w sobotę do całego świata, aby zatrzymać zapędy rosyjskie. W mediach społecznościowych napisał, że trzeba to zrobić szybko, zanim sytuację wykorzystają inni agresorzy.

„Jeśli Rosja nie zostanie zatrzymana teraz, jeśli nie zostanie ukarana teraz, to inni agresorzy na świecie wywołają inne wojny. W różnych regionach. Na różnych kontynentach. Wszędzie, gdzie jakieś państwo marzy o podboju sąsiada” – napisał prezydent Zełeński.

Prezydent Ukrainy apeluje także do prywatnych przedsiębiorstw, które jeszcze nie wycofały się z rosyjskiego rynku. Zełeński napisał na Twitterze, że działanie zachodnich firm w Federacji Rosyjskiej to sponsorowanie mordowania ukraiński dzieci.

„Wszelki handel z Rosją musi zostać zatrzymany! Żeby nie mogli sponsorować zabijania naszych dzieci. Ukraińcy na całym świecie! Kontaktujcie się z politykami, rozmawiajcie z dziennikarzami, wywierajcie presję na biznes, aby opuścił rynek rosyjski. Aby ich dolary i euro nie były zapłatą za naszą krew”

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę