Eutanazja dzieci zalegalizowana w Holandii
Eutanazja dzieci od 1 do 12 roku życia jest od teraz legalna w Niderlandach | fot. Pixabay

Eutanazja dla dzieci od 1 do 12 roku życia została zalegalizowana! Taką decyzję podjął w piątek, 14 kwietnia, rząd Niderlandów. Zmieni się tym samym prawo, które do tej pory uznawało eutanazję tak młodych osób za przestępstwo. Ernst Kuipers – holenderski minister zdrowia – zapewnił, iż nowe przepisy były konsultowane z pediatrami i prokuraturą.

Propozycja złożona w zeszłym roku przez ministra zdrowia Niderlandów została uchwalona. Decyzją tamtejszego rządu możliwe będzie od teraz skracanie życia dzieci poniżej 12 roku życia. Zabieg będzie przeznaczony dla młodych osób, które „nieznośnie cierpią”. W przepisach podkreśla się jednak, że aby eutanazja była możliwe, nie może istnieć już „żadna realna możliwość wyeliminowania beznadziejnego cierpienia dziecka”.

Zgodnie z nowym prawem, przeprowadzenie eutanazji będzie wymagało zgody rodziców. Ponadto lekarz, dokonujący procedury, będzie musiał skonsultować się przedtem z innym, niezależnym medykiem – podaje „Super Express”.

Nie jest jasne, czy w nowym prawie znalazła się także część pierwotnej propozycji, która zakładała dodatkowo otrzymanie przez lekarza „werbalnych i niewerbalnych sygnałów od dziecka”. Jeśli takie sygnały zostałyby zinterpretowane, jako opór przed przedwczesnym zakończeniem życia, eutanazja nie mogłaby zostać przeprowadzona – nawet za zgodą rodziców.

Holenderski rząd podjął decyzję. Eutanazja dzieci od 1 do 12 roku życia jest od teraz w Niderlandach legalna

Do tej pory eutanazja w Holandii była legalna dla osób powyżej 12 roku życia. Zabieg przeprowadza się za zgodą pacjenta, a w przypadku jego niepełnoletności (osoby w wieku 12-16 lat) zgodę muszą wyrazić również rodzice. Eutanazję wykonuje się tylko w określonych warunkach, tj. np. nie dające nadziei na poprawę cierpienie.

Możliwość dokonania eutanazji dopuszcza się w Niderlandach także w stosunku do niemowląt. Reguluje to tzw. Protokół z Groningen, zatwierdzony przez Holenderskie Stowarzyszenie Opieki Pediatrycznej.

Jak poinformował w piątek minister Ernst Kuipers – na podstawie nowych przepisów „skracanie życia” będzie dokonywane na ok. 5-10 dzieciach do 12 roku życia, w skali jednego roku.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę