lilie w wazonie
fot. Pixabay

Śliczne kwiaty o charakterystycznym i miłym zapachu to lilie. Wdzięcznie się prezentują zarówno w wazonie, jak i w bukiecie. Co zrobić, by cieszyć się tymi kwiatami dłużej niż zwykle?

Lilie mają długie, wytrzymałe łodygi, a także sporej wielkości kwiatostany o wyrazistych kolorach. Rośliny te można uprawiać samodzielnie w ogrodzie albo kupić w kwiaciarni – istnieje wiele kolorów tych kwiatów: różowy, biały, żółty, czerwony, pomarańczowy i wszelkie tonacje mieszane. Niestety lilie są dosyć trudne w uprawie, ale to nie zniechęca ludzi do sadzenia ich w pobliżu domu. I dobrze, ponieważ kwiaty wyglądają naprawdę cudnie.

Gdy się rozwiną, można z powodzeniem wręczyć je komuś bliskiemu albo umieścić we flakoniku i postawić w pokoju. Wtedy wspaniale udekorują wnętrze. Warto dodać, że lilie występują wyłącznie w wyżej podanej kolorystyce. Jeśli zauważysz je w jakiś niecodziennych odcieniach (np. niebieskim), to najprawdopodobniej zostały syntetycznie zabarwione. Jeśli chcesz, aby lilie przez długi czas stały w wazonie – powinieneś zadbać o kilka rzeczy.

Tak przedłużysz świeżość lilii w wazonie

Dzięki 1 łatwej sztuczce twoje lilie postoją w wazonie dłużej niż zwykle. Z pewnością kwiaty te zaimponują całej rodzinie i gościom. Usuń ciętym liliom pręciki, a wtedy nie przyciągną owadów, co wiąże się z zapyleniami. Jeśli to nastąpi, wówczas lilia odda całą energię do zawiązywania nasion, a w efekcie prędzej zmarnieje.

Gdy pozbędziesz się pręcików, to lilie zdecydowanie dłużej będą stały w wazonie, a poza tym dłużej będą dekorować ogród. Roślina nie wydatkuje energii, tylko zatrzyma ją dla siebie. Istnieje jednak drobny „haczyk”. Ta metoda zaskutkuje jedynie w sytuacji, gdy usuniesz pylniki jeszcze przed zawiązaniem się kwiatów na dobre. Jeżeli zrobisz to z opóźnieniem, to powyższy trik nie zadziała, a rośliny szybciej zwiędną. Dlatego nie zapomnij zrobić tego we właściwym momencie.

Czytaj też: Dracena jak marzenie? Podlej ją tą mieszanką, a szybko odżyje


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę