dracena
fot. screen Youtube / Tomotion Picture

Dracena to znana roślina doniczkowa, którą Polacy często hodują w swoich domach. Nie sprawia dużych problemów w uprawie, fantastycznie dekoruje wnętrza, a w dodatku neutralizuje zanieczyszczenia. Trzeba jednak dać jej optymalne warunki do rozwoju i systematycznie ją dokarmiać. Jako nawóz świetnie sprawdzi się popularny kuchenny odpad.

Naturalny nawóz dla draceny

Dracenę należy nawozić głównie wiosną i latem. Do tego celu używa się gotowych nawozów dostępnych w sklepach. Taką samą skutecznością odznacza się także domowa mieszanka. Składa się z naturalnych komponentów, które wspomogą sadzonkę i sprawią, że będzie wspaniale się rozwijać.

Bazą domowego nawozu są fusy po kawie. Wykonanie specyfiku jest bardzo łatwe. Po prostu rozpuść łyżkę fusów w litrze wody, a potem podlej takim nawozem dracenę. Fusy to źródło wielu składników mineralnych, tj. żelazo, fosfor, azot, potas czy magnez. Rośliny potrzebują ich do odpowiedniego wzrostu. Podlewaj regularnie tym nawozem dracenę, a jej liście nabiorą mocno zielonej barwy i będą lepiej oczyszczać powietrze.

Pielęgnacja draceny krok po kroku

Dracena uwielbia ciepło, więc dopilnuj, aby temperatura w pomieszczeniu wynosiła co najmniej 15°C. Kluczowe jest także właściwe nasłonecznienie. Dracena to sukulent wywodzący się z ciepłych krajów, w których naturalnego, wyrazistego światła jest pod dostatkiem. Gatunek będzie gorzej rozwijał się w cieniu.

Aczkolwiek nie są mu straszne ciężkie warunki. Lubi suche powietrze, ale tylko tymczasowo. Można ją raz na jakiś czas skropić wodą, szczególnie zimą – w sezonie grzewczym. Wtedy wilgotność powietrza ulega zmniejszeniu i może być niekorzystna dla hodowli draceny. Warto również regularnie przecierać liście rośliny namoczoną w wodzie szmatką i usuwać nadmiar kurzu.

Czytaj też: Ten składnik ożywi storczyka. Nowe pąki będą rosły w oczach


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę