produkty

Gdy spiżarnia jest dobrze zaopatrzona w żywność, można znacznie szybciej przyrządzić potrawy w nieprzewidzianych sytuacjach. Produkty z długą datą przydatności do spożycia pozwalają zmniejszyć kwestię marnowania pożywienia, a w teraźniejszych czasach ten problem jest coraz większy. Jakie produkty żywnościowe z długim terminem przydatności warto przechowywać na zapas?

1. Cukier
Jeśli będzie trzymany w suchym i ciemnym miejscu, nie zepsuje się raczej nigdy. Najlepszą jakość cukier zachowa do 2 lat od momentu produkcji.

2. Sos sojowy
Można go dodawać do sosów, zup czy makaronów. Zapakowany sos sojowy wytrzyma w spiżarni nawet trzy lata albo jeszcze dłużej. Jeśli jednak zostanie otwarty, to czas przydatności do spożycia istotnie się skróci.

3. Makaron i ryż
Zadaniem Amerykańskiej Służby Bezpieczeństwa i Kontroli Żywności, te dwa produkty spożywcze przetrwają w spiżarni nawet dwa lata.

4. Woda butelkowana
Woda nieotwarta, fabrycznie zapakowana, może przetrwać naprawdę długo. Czas nie jest dokładnie określony i zależy m.in. od warunków przechowywania. Na smak wody może wpływać temperatura, miejsce leżakowania lub narażenie na światło słoneczne.

5. Miód
Najlepiej trzymać go chłodnym i zacienionym miejscu. Miód przetrwa naprawdę długo (czasami kilka lat), nawet jeśli ulegnie krystalizacji, to wciąż będzie można go zjeść.

6. Olej rzepakowy
W odpowiednich warunkach ten rodzaj tłuszczu zachowa swą świeżość nawet przez dwa lata. Należy go postawić w suchym i chłodnym miejscu. Przydatność do spożycia oleju jadalnego wydłuży się jeszcze bardziej w lodówce.

7. Sucha fasola
Suszona fasola może być przechowywana nawet dwa lata. Fasola jest nadzwyczaj zdrowa i sycąca, a poza tym stanowi świetną bazę do wielu potraw.

8. Nasiona chia
Maleńkie nasionka szałwii hiszpańskiej wytrzymają w spiżarni nawet 12 miesięcy. Aby zachowały optymalną świeżość najlepiej włożyć je do szczelnego pojemnika i umieścić w lodówce.

9. Torebki herbaty
Nieotwartą herbatę można trzymać w domu nawet trzy lata. Jeżeli zostanie otwarta, to może przetrwać ok. 1,5 roku.

10. Produkty konserwowe z obniżoną zawartością kwasu
Produkty konserwowe, np. fasola, kukurydza, groszek, mięso czy zupy, można trzymać nawet pięć lat. Aczkolwiek konserwy z wysoką zawartością kwasu, np. owoce czy sos pomidorowy utrzymają trwałość do 1,5 roku.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę

Autor tekstu: ShareInfo.pl

Wydawca strony ShareInfo.pl | Kategoria ogólna