Army.com.ua | CC BY 4.0

W stolicy Turcji – Ankarze – doszło do bilateralnego spotkania pomiędzy politykami z Litwy i Turcji. Podpisano tam dokument o współpracy pomiędzy krajami w zakresie przemysłu obronnego. Dokument umożliwi także zakup tureckich dronów Bayraktar TB-2, które zasilą wojsko ukraińskie. Zwykli, litewscy obywatele zrobili zrzutkę… i kupili Ukraińcom jednego drona!

„To historyczne wydarzenie, kiedy obywatele, we współpracy z władzami, w ciągu trzech dni zebrali prawie 6 milionów euro na zakup Bayraktara dla walczącej Ukrainy” – stwierdził litewski wiceminister obrony Vilius Semeszka.

Semeszka podkreślił także, że porozumienie jest szansą na kontynuowanie negocjacji z Turcją w sprawie zakupu broni.


Litwini zrobili narodową zrzutkę, żeby kupić „Bayraktara”

Zrzutka okazała się zakończyć wielkim sukcesem. O zorganizowaniu takiej inicjatywy poinformował pod koniec maja litewski dziennikarz Andrius Tapinas. Litwini byli bardzo hojni, a na dodatek – wpłaty na zrzutkę pochodziły nie tylko z Litwy.

W ten sposób udało się zebrać… 6 milionów euro w ciągu zaledwie trzech dni! Pieniądze wystarczą na zakup jednego egzemplarza słynnego tureckiego drona Bayraktar TB-2, o którym Ukraińcy komponują już nawet piosenki.

Drony Bayraktar na Ukrainie

Pierwsze doniesienia o sukcesach w użyciu tureckich Bayraktarów na wojnie pojawiły się już w trzecim dniu wojny – 27 lutego 2022 roku. Bezzałogowiec wiernie służy Ukraińcom przede wszystkim do niesamowicie celnego naprowadzania ognia artylerii na wrogie, rosyjskie oddziały.

Bayraktary mają także swoje własne, „solowe” sukcesy. Na początku maja tego typu dron zestrzelił rosyjski śmigłowiec transportowy typu Mi-8. Zdarzenie miało miejsce podczas próby zdesantowania rosyjskich żołnierzy na Wyspie Węży. Jest to pierwszy przypadek od początku wojny na Ukrainie, kiedy bezzałogowiec zestrzelił pilotowaną przez człowieka maszynę w czasie, kiedy ta przebywała w powietrzu.


W ramach współpracy z naszym partnerem zapraszamy do wykupienia prezentu marzeń dla znajomego w postaci skoku ze spadochronem: https://prezentmarzen.com/skok-ze-spadochronem/

Podziel się:

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę