Mączniak niszczy rośliny? Zrób oprysk ratunkowy za 0 zł, a odżyją

roślina zaatakowana przez mączniaka
fot. screen Youtube / @pasjonatkaogrodu5150

Mączniak to niebezpieczna choroba, która nie oszczędzi żadnej rośliny na działce. Rozwija się w ekspresowym tempie, a w konsekwencji drzewka owocowe, rośliny ozdobne i warzywa obumierają. Błyskawiczna reakcja i wdrożenie leczenia to sprawy nadrzędne. Szkodnik odpuści, gdy potraktujesz go dobrym opryskiem. Wcale nie musisz szukać go w sklepie ogrodniczym. Zrobisz go zupełnie za darmo z tego, co być może rośnie na twoim podwórku.

REKLAMA

Walka z mączniakiem okaże się skuteczna tylko dzięki domowej metodzie

Środek, który załatwi mączniaka, stworzysz samodzielnie. Zaopatrz się w pół kilograma świeżego skrzypu polnego. Wysusz go na słońcu, drobno pokrój, a potem umieść w garnku i zalej 2 litrami wody. Gotuj pod pokrywką, a gdy zawartość zacznie wrzeć, wyłącz ogień i dobrze ostudź preparat. Następnie musisz go przecedzić przez sitko i przelać do butelki z dozownikiem. Nanoś oprysk na zarażone rośliny raz na 5 dni, a całą kuracją stosuj do czasu, aż objawy zarazy miną. Prewencyjnie używaj preparatu raz na 21 dni.

Mączniak nie ma szans w starciu ze skrzypem polnym

Zioło zawiera mnóstwo potasu, fosforu i krzemionki. Ma właściwości przeciwgrzybicze i zapobiega rozwojowi stanów zapalnych. Warto go zastosować także w walce z innymi chorobami, które czepiają się roślin. Środek ze skrzypu poskromi wciornastki i mszyce w ogrodzie. Sprawdzi się także w walce z parchem, zarazą ziemniaczaną i szarą pleśnią.

REKLAMA

Czytaj też: Weź 1 przyprawę i zrób oprysk do ogrodu. Nornice zwieją i już nie wrócą